Itálie stále nemá prezidenta, Prodi propadl

Řím - Ani čtvrté kolo volby nepřineslo nového italského prezidenta. Favorizovaný středolevý kandidát expremiér Romano Prodi nezískal potřebných 504 hlasů z 1007. Nehlasovali pro něj ani všichni stoupenci koalice kolem Piera Luigiho Bersaniho, která Prodiho navrhla. Prodi dopoledne ve třetím kole nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu z 1007 hlasů a prosté většiny 504 hlasů nedosáhl ani ve čtvrtém, odpoledním kole. Zákonodárci se na jméně nástupce dosluhující hlavy státu Giorgia Napolitana nedokázali shodnout už druhý den. Další hlasování se čeká v sobotu.

Prodiho navrhovatelé z Bersaniho tábora disponovali 495 hlasy a spekulovalo se, že potřebných devět hlasů se jim podaří získat. Nakonec ale ve čtvrtém kole Prodi dostal pouze 395 hlasů. To znamená, že ho nepodpořila přinejmenším stovka středolevicových poslanců. „Prodiho kandidatura je u konce,“ řekl starosta Florencie Matteo Renzi.

Za Prodim se umístil právník Stefano Rodota s 213 hlasy. Kandidát protestního Hnutí pěti hvězd si tak oproti minulým kolům polepšil. Třetí byla kandidátka pravice, ministryně vnitra v dosluhující vládě Anna Maria Cancellieriová, která dostala 78 hlasů. Někteří volitelé, stejně jako ve třetím kole, pravděpodobně odevzdali prázdné lístky.

Tiskové agentury nyní spekulují, že Bersaniho blok vybere jako kandidáta Massima D'Alema, bývalého premiéra a expředsedu nyní již nefungující Italské komunistické strany.

Alessandra Mussoliniová protestuje proti Prodimu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Gregorio Borgia

Proti Prodimu se před parlamentem protestovalo

Před parlamentem protestovalo zhruba 200 Prodiho odpůrců. Před budovou symbolicky rozřezali šišku salámu mortadely. Přezdívku „La Mortadella“ získal Prodi během svého premiérského mandátu - mnozí o něm tvrdí, že jeho obličej je podobný mastnému salámu, pocházejícímu z Boloni stejně jako Prodi. Při dnešních dvou kolech volby svůj názor svérázně vyjadřovala Alessandra Mussoliniová, vnučka diktátora Benita Mussoliniho. Mezi voliteli se „promenádovala“ v bílém tričku s nápisem „Ďábel nosí Prodiho“, v parafrázi na americký film „Ďábel nosí Pradu“ z roku 2006.

Protest proti Romanu Prodimu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrew Medichini

Středolevá koalice šla do hlasování původně s jiným favoritem, bývalým šéfem Senátu Frankem Marinim. Ten ale v prvním kole nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu, tedy 672 hlasů, a ve druhém kole úplně propadl. Proti němu se postavili i někteří členové Bersaniho Demokratické strany (PD), jež ho do volby vyslala.

Právě komplikace způsobené vnitrostranickým rozkolem vedly k tomu, že PD dnes postavila jiného kandidáta - levicového expremiéra a někdejšího předsedu Evropské komise Romana Prodiho.

Prodi byl pro Berlusconiho nepřijatelný

Proti Prodimu se ale ostře postavila pravice. Její klíčový představitel Silvio Berlusconi několikrát řekl, že levicový expremiér v prezidentském paláci je pro něj nepřijatelný. Třetí kolo volitelé zjevně vypustili, když většina odevzdala prázdné volební lístky. Ostrý souboj se očekával až v dalším kole.

Prodi nakonec dostal méně hlasů než se předpokládalo. Jeho navrhovatel Bersani disponoval 495 hlasy a spekulovalo se, že potřebných devět hlasů se podaří získat z jiných stran. Nakonec ale ve čtvrtém kole Prodi dostal pouze 395 hlasů.

Giorgio Napolitano Dosavadní prezident, 87letý Giorgio Napolitano, skončí ve funkci 15. května. Hlavním úkolem jeho nástupce bude vyřešit zablokovanou politickou situaci. Po patových únorových volbách Itálie stále nemá vládu a nová hlava státu bude rozhodovat o tom, zda se pokusí rozhádané lídry přivést k jednacímu stolu nebo otevře cestu k dalším předčasným volbám.