V troskách zřícené továrny v Dháce začalo hořet

Dháka - V troskách zřícené budovy s textilními dílnami v Dháce v Bangladéši vypukl požár, některé záchranné práce se zastavily. Na hranici s Indií bangladéšští policisté zadrželi prchajícího majitele zřícené budovy Muhammada Sohela Ranu. Je podezřelý, že nechal továrnu postavit z nekvalitního materiálu. I čtyři dny od tragédie se přitom z ruin fabriky ozývá lidské volání a záchranáři stále věří, že mohou zachránit další lidské životy. Ještě včera záchranné týmy vyprostily ze sutin komplexu Rana Plaza na dháckém předměstí Savar 26 přeživších.

Policie uvedla, že Rana chtěl uprchnout do Indie, když ho elitní jednotka zatkla v příhraničním městě Benapole. Úřady rovněž pátrají po spolumajiteli jedné z textilních dílen, španělském podnikateli Davidu Mayorovi. Ten je generálním ředitelem textilky Phantom-Tac, což je společný podnik bangladéšské firmy Phantom Apparels a španělské Textile Audit Company.

Policie zatkla v souvislosti s neštěstím už šest lidí - kromě Rany ještě tři šéfy textilních dílen a dva stavební inženýry. Provozovatelé dílen údajně nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi.

Ruiny v Dháce stále křičí. Záchranáři nevzdávají boj o lidské životy

Středeční zřícení objektu si vyžádalo přes 370 obětí. A počet mrtvých může ještě růst - úřady pohřešují 900 lidí. Dnes navíc začaly trosky hořet. Podle úředníků požár způsobily jiskry, které vznikly, když se záchranáři snažili pomocí ocelové tyče dostat k jednomu z přeživších. Hasiči se teď snaží dostat oheň pod kontrolu a záchranáři se stáhli z té části, kde oheň vypukl. Stále se však snaží najít případné přeživší v jiných částech zřícené budovy.

Video Pomoc zavaleným lidem v bangladéšské Dháce se komplikuje
video

Pomoc zavaleným lidem v bangladéšské Dháce se komplikuje

Šéf operací hasičských sborů Mahbubur Rahmán uvedl, že pátrání po možných přeživších je stále složitější, jelikož živí lidé pod troskami ztrácejí sílu volat o pomoc. „Přeživší tu ještě jsou. Slyšíme jejich slabé výkřiky a také to, jak spolu hovoří,“ řekl. Podle Rahmána záchranáři hloubí v troskách tunely holýma rukama, vrtačkami a lopatami, poněvadž se obávají, že těžká technika by mohla způsobit další zavalení.

Zástupce vedoucího hasičů Nurul Islam:

„Pořád věříme, že jsou uvnitř lidé, kteří jsou naživu. Mnoho už jsme jich ven vynesli, jak živých, tak mrtvých, skrze mezery. Ale někdy to prostě nejde. Části budovy začneme jeřábem odtahovat, teprve až si budeme jistí, že už nikoho nejde zachránit.“


Policie zatkla v souvislosti s neštěstím pět lidí - tři šéfy textilních dílen a dva stavební inženýry. Provozovatelé dílen údajně nerespektovali nařízení a pustili zaměstnance do budovy, přestože v ní byla o den dříve zjištěna trhlina ve zdi.

Muž zachráněný z trosek budovy v Dháce
Zdroj: ČTK/AP
Autor: KEVIN FRAYER