Úřady vydaly příbuzným tělo Tamerlana Carnajeva

Washington - Americké úřady vydaly příbuzným tělo Tamerlana Carnajeva, podezřelého z atentátu na Bostonský maraton. Kdo přesně tělo převzal, ale neprozradily. Starší z podezřelých bratrů Tamerlan zahynul čtyři dny po atentátu při přestřelce s policií. Mladšímu Džocharovi, který byl tehdy vážně zraněn a nyní se zotavuje ve vězeňské nemocnici, hrozí i trest smrti. Podle listu The New York Times původně oba bratři plánovali sebevražedné atentáty na svátek nezávislosti 4. července. Nakonec se ale rozhodli připravené tlakové hrnce předělat na bomby a zaútočit o dva a půl měsíce dříve.

Podle úřadů v Massachusetts bylo tělo údajného atentátníka vyžádáno ve čtvrtek, neprozradily však další podrobnosti. A tak zatím není zřejmé, kdo konkrétně o ostatky žádal a převzal, známo není ani datum a místo pohřbu.

Dříve se však vdova Katherine Russellová vyjádřila, že by se o Tamerlanovy ostatky měli postarat jeho příbuzní, a strýc Ruslan Carni, žijící v Marylandu, údajně žádal muslimskou komunitu v Bostonu o pomoc s uspořádáním pohřbu. Rodiče bratrů Carnajevových se již před lety vrátili z USA do Ruska.

Oba bratři původně plánovali podniknout sebevražedné atentáty na svátek nezávislosti 4. července, nakonec se ale rozhodli jinak, napsal na svém webu list The New York Times s odvoláním na nejmenované vyšetřovatele. Těm prý Džochar po dopadení řekl, že od původního plánu ustoupili a rozhodli se předělat tlakové hrnce na bomby. Ty si vyrobili rychleji, než čekali, a proto zaútočili již v polovině dubna na maraton, kterého se každým rokem účastní desetitisíce lidí.

Při dvou výbuších nedaleko cíle Bostonského maratonu 15. dubna zahynuli tři lidé a více než 260 bylo zraněno. Podle úřadů později při přestřelce s bratry Carnajevovými zahynul policista. Džocharovi, který se nyní zotavuje ze zranění ve vězeňské nemocnici nedaleko Bostonu, hrozí i trest smrti.


V případu nyní figurují i tři Džocharovi přátelé, podezřelí nikoliv z účasti na atentátu, ale z maření vyšetřování a křivé výpovědi. Kazaši Azamat Tažajakov a Dias Kadyrbajev na žádost spolužáka Džochara Carnajeva vyhodili jeho batoh s pyrotechnikou a přenosný počítač. Úřady rovněž obvinily Američana Robela Phillipose z křivé výpovědi po útoku. Mezitím podle stanice CNN se Džocharův počítač ocitl v rukou FBI, podle obhájce jej vydal Dias Kadyrbajev.

V Kyrgyzstánu se objevily letáky podporující Carnajeva
Zdroj: www.kabar.kg

V Kyrgyzstánu se objevily letáky na podporu Carnajeva

Neznámí autoři letáků vylepovaných v kyrgyzské metropoli Biškeku vyzývají k modlitbám za údajného atentátníka a tvrdí, že Džochar Carnajev je nevinen.

  • „Nebuďte lhostejní, čím víc lidí bude znát pravdu, tím větší je šance na spravedlnost,“ uvádí se v letáku.

Podle kyrgyzské státní agentury Kabar po původcích akce pátrá místní tajná služba GKNB. Letáky jsou vylepeny na sloupech pouličního osvětlení, na autobusových zastávkách a v podchodech v centru města.

Video Telefonát Dušana Neumanna
video

Telefonát Dušana Neumanna

Telefonát Dušana Neumanna

S6 03.05.2013 6.00

Reportáž Hany Scharffové a Miroslava Karase