Na Damašek znovu dopadly rakety z Izraele, Sýrie chce reagovat

Damašek – Izraelské rakety zasáhly vojenské výzkumné centrum na předměstí Damašku. S odvoláním na syrskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters. Některé zdroje ze zpravodajských služeb za cíl označily íránské rakety, které se přes Sýrii měly dostat do rukou militantů z Hizballáhu. Damašek podle CNN označil izraelský úder za „vyhlášení války“, na který odpoví.

Zdroj: Wikipedia Autor: US Navy News Service

V sobotu vyšlo najevo, že Izrael uskutečnil podobný nálet na Sýrii již v noci na pátek. Terčem útoku byl rovněž konvoj vezoucí pokročilý raketový systém libanonskému hnutí Hizballáh.

„Útok z této noci, stejně jako ten předchozí, byl namířen proti raketám Fatíh-110, které byly převáženy z Íránu do rukou Hizballáhu,“ uvedl nejmenovaný zdroj.

Izrael již v minulosti opakovaně varoval, že dodávky zbraní teroristům v čele s Hizballáhem nebude tolerovat. V tomto případě má zbraně militantům poskytovat právě režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Na záběrech, které se po útoku objevily na internetu, byly vidět obrovské plameny šlehající do nebe.

Náměstek syrského ministra zahraniční Fajsal Mikdád prohlásil, že nejnovější útok představuje alianci islamistických povstalců, jak protivládní rebely režim nazývá, s Izraelem. Sýrie podle něj v pravý čas odpoví tím správným způsobem.

Jen pár hodin před dnešním útokem a v jiné části Damašku - prezident Bašár Asad odhalil pomník mučedníků. Ve svém prohlášení se opřel do rebelů. „Napříč dějinami i kulturami - terorismus byl zbraní zbabělců. Používá ho jen ten, kdo je slabý a zbabělý. Proto útočí na studenty a učitele, ale jakmile vidí syrské vojáky – utíkají,“ uvedl Asad.


V roce 2013 byl jeho režim obviněn vládami některých členských států OSN z použití mezinárodně zakázaných chemických zbraní.
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/YAHYA ARHAB

„Nový izraelský útok je pokusem zvýšit morálku teroristických skupin, které se jen těžce vzpamatovávají z útoků naší skvělé armády,“ okomentovala incident syrská státní televize s odkazem na to, že vládní vojáci před pár dny spustili intenzivní ofenzivu, ve které útočí na povstalce, kteří proti Asadovi bojují.

Svědci, které citovala syrská opoziční organizace SOHR se sídlem v Londýně, údajně zahlédli v době exploze na obloze několik letounů. Rakety měly zasáhnout jak přímo výzkumné středisko, tak i nedaleký sklad munice. Podle jiných aktivistů byly zase cílem velení raketové brigády a kasárna dvou praporů republikánské gardy. Izraelští představitelé exploze nekomentovali. „Na takové zprávy nijak nereagujeme,“ uvedla mluvčí izraelské armády.

Na výzkumné středisko, které leží 15 kilometrů od libanonských hranic, se izraelské letectvo zaměřilo již v lednu. V roce 2007 zase bombardovalo nedokončený syrský jaderný reaktor. V reakci na to Damašek investoval značné prostředky do vybudování systému protivzdušné obrany.

Video Nové dohady kolem útoku na Sýrii
video

Nové dohady kolem útoku na Sýrii