Obnovíme Kesong, upustíte-li od vojenských provokací

Soul - Severní Korea vyzvala Soul, aby upustil od všech vojenských provokací, pokud chce obnovit provoz ve společné průmyslové zóně Kesong. Pchjongjang viní Jižní Koreu ze zvyšování vojenského napětí v regionu, a zakázal Jihokorejcům vstup do komplexu. Soul své poslední zaměstnance stáhl minulý týden, Severní Korea už začátkem dubna.

Pchjongjang obviňující Soul z rozdmýchávání vojenského napětí zakázal vstup Jihokorejcům do komplexu. Začátkem minulého měsíce odsud dokonce stáhl všech svých 53 tisíc dělníků. Opakovaně odmítl jihokorejské výzvy k dialogu, a tak Soul minulý týden stáhl své poslední zaměstnance z Kesongu. 

Nyní mocná severokorejská Komise národní obrany, jejímž předsedou je Kim Čong-un, znovu obvinila Jižní Koreu, že uzavření Kesongu je její vina. Pokud Soul skutečně znepokojuje budoucnost komplexu, „pak by měl přijmout opatření a zastavit všechny nepřátelské činy a vojenské provokace, které jsou zdrojem nastalé situace“, uvedl mluvčí komise v prohlášení. 

Výroba v Kesongu

Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/YONHAP

Jihokorejští aktivisté posílají do KLDR „nepřátelské“ letáky

Text, který zveřejnila oficiální tisková agentura KCNA, jako nepřátelské činy uvedl například letáky namířené proti severokorejskému režimu, které na balonech přes hranici posílají jihokorejští aktivisté, a také přípravy Soulu na další vojenské cvičení s USA, které se má konat v srpnu. „Toto jsou součásti konfrontačních činů a válečných praktik, které přijímá nepřátelská vláda, zatímco tvrdí, že chce normalizovat komplex v Kesongu,“ dodal mluvčí. Zastavení nepřátelských akcí a provokací „by bylo způsobem, jak znovu obnovit provoz, spojit komunikační linky a uvést Kesong do normálního provozu“. 

Kvůli značnému napětí ve vztazích na Korejském poloostrově jihokorejská policie v sobotu zabránila místním aktivistům poslat přes hranici horkovzdušné balony s letáky. Skupiny nicméně plánují další akce. Poloostrov zažil napětí po únorovém severokorejském jaderném testu, na který Rada bezpečnosti OSN zareagovala zpřísněním sankcí vůči Pchjongjangu. Následující týdny KLDR chrlila jednu výhrůžku za druhou včetně hrozeb válkou a raketovým či jaderným útokem na jih Koreje i USA.