Hrozivá bilance zřícení textilky – už víc než 700 mrtvých

Dháka - Počet obětí ve zřícené budově na předměstí Dháky v Bangladéši překročil 700 osob. Nejnovější bilanci nejhoršího neštěstí tohoto druhu v novodobých dějinách oznámila armáda. Záchranáři stále prohledávají sutiny budovy, v níž v době neštěstí pracovalo kolem 3 000 lidí.

Počet mrtvých se z pondělních 654 osob zvýšil na 705, když záchranáři našli v troskách desítky dalších těl.

Osmipodlažní budova s textilními dílnami se zřítila 24. dubna. Pozůstalí po obětech obviňují majitele budovy a vlastníky provozů z vražd, protože vyšlo najevo, že stavba nebyla navržena pro těžké průmyslové stroje ani pro tři další podlaží. Majitelé je k ní přidali dodatečně. V komplexu byly i obří generátory, které pracovníci zapnuli těsně před zřícením budovy.

Podle bangladéšských úřadů zhroucená osmipodlažní budova stála na podmáčené půdě bez náležitých povolení. Více než 3 000 dělníků, hlavně mladých žen, bylo do objektu v den neštěstí vpuštěno navzdory varováním, že ve zdech domu jsou praskliny.

V souvislosti s neštěstím bylo zatím zadrženo devět osob, včetně majitele budovy. Pokud je soud uzná vinnými z vražd či masového zabití, hrozí jim trest smrti.