Hackeři spáchali druhou největší bankovní loupež v dějinách New Yorku

New York - Až 45 milionů dolarů (890 milionů korun) odčerpala během několika hodin z bankovních účtů mezinárodní skupina hackerů s využitím ukradených údajů z debetních karet. Vyšetřovatelé akci označují za jednu z největších on-line bankovních loupeží a druhou největší bankovní loupež v dějinách New YorkuSedm pachatelů v New Yorku zatkli a obvinili z bankovní loupeže. Podle vyšetřovatelů je ale pravděpodobné, že hlavní stan zločinců leží mimo USA a zlikvidována byla jen newyorská buňka.

Všichni zadržení jsou američtí občané z města Yonkers nedaleko New Yorku. Osmý obviněný a vůdce bandy Alberto Yusi Lajud-Pena se koncem dubna v Dominikánské republice stal obětí vraždy. Není zatím známo, zda tento zločin s bankovními krádežemi souvisí.

Hackeři si za cíl vybrali dvě banky ve Spojených arabských emirátech a v Ománu. Z bankomatů získali loni v prosinci a letos v únoru peníze prostřednictvím 40 500 výběrů ve 27 zemích. Hackeři se dostali na servery společností, které zpracovávají finanční transakce držitelů debetních karet. Odblokovali limity pro jednorázový výběr a s pomocí ukradených identifikačních kódů se zmocnili uložených peněz. Získané prostředky se snažili vyprat nákupem luxusního zboží.

„Byla to bankovní loupež 21. století, která prostřednictvím internetu zasáhla celý svět. Místo zbraní a masek použila tato skupina notebooky a zákeřný software,“ uvedla státní zástupkyně Loretta Lynchová.

Video V USA odhalili obří bankovní loupež
video

V USA odhalili obří bankovní loupež

V USA odhalili obří bankovní loupež

10.5.2013, Z10

Události - Bankovní loupež přes internet

Ekonomika ČT24 o loupeži přes internet

Jen v New Yorku a okolí získala skupina během necelých tří hodin 400 000 dolarů, když ke svému útoku použila 140 bankomatů. Některé členy bandy při akci zachytily monitorovací kamery, na nichž bylo vidět, jak prostor bankomatů opouštějí s kabelou napěchovanou penězi. Při další z akcí během deseti hodin zločinci inkasovali v třech tisících bankomatech celkem 2,4 milionu dolarů. 

Dosud největší světovou bankovní loupeží je případ z roku 2007. Skupina thajských bodyguardů tehdy ze soukromé banky v Bangkoku vybrala 282 milionů amerických dolarů. Tedy víc než pět a půl miliardy korun.