Filipínští mírotvorci OSN jsou na svobodě ze syrského zajetí

Damašek - Syrští povstalci propustili čtyři filipínské členy mise OSN na Golanských výšinách. Zadržovali je od úterka. Filipíny kvůli tomu zvažují stažení z výsadku. O propuštění skupiny informovala televize Al-Džazíra.

Filipínce zadrželi členové skupiny, která si říká Mučedníci z Jarmúku. Její zástupce tvrdil, že to bylo pro dobro členů mise, jelikož se dostali do místa těžkých bojů. Bylo to ale letos už podruhé, co Filipínci padli na několik dní do rukou syrských opozičních bojovníků.

Filipínský ministr zahraničí Albert del Rosario k tomu v pátek řekl, že byli drženi jako lidské štíty, což je nepřijatelné. Bezpečnostní situaci, jíž jsou na Golanech vystaveni členové mise UNDOF, hodnotil jako nepřijatelnou. Manila prý uvažuje o stažení z UNDOF, i když její občané tvoří téměř třetinu výsadku.

UNDOF má zhruba 1000 lidí. Od roku 1974 dohlížejí na nárazníkové pásmo, které vzniklo po válce v roce 1967, za níž Izrael Golany obsadil. Později jich část anektoval, asi 520 kilometrů čtverečních výšin kontroluje Damašek a nárazníkové pásmo široké až šest kilometrů střeží UNDOF.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/ATEF SAFADI

Kvůli bojům v Sýrii a několika incidentům, které se týkaly i pozorovatelů OSN, mise letos zpřísnila bezpečnostní opatření. Zrušila noční hlídky a vybavila členy bezpečnějšími auty. Přesto už ale Kanada, Japonsko a Chorvatsko své občany z mise stáhly. Zůstávají v ní nyní Rakušané, Filipínci a Indové.