Kapitán Concordie může jít až na 20 let za mříže

Řím - Italskému kapitánovi Francescu Schettinovi hrozí za loňskou havárii výletní lodi Costa Concordia až dvacetiletý trest. Při nehodě zemřelo 32 lidí. Schettinovi právní zástupci se pokusili spor urovnat smírem a navrhli trest vězení ve výši tří let a čtyř měsíců. Prokuratura to ale odmítla jako „směšné“.

„Schettino nepochopil, že mu hrozí 20 let. K procesu by tak mělo dojít,“ řekl státní zástupce Francesco Verusio. Kapitán je podle státních zástupců klíčovou osobou, neboť podle nich havárii nejen způsobil, ale také předčasně opustil potápějící se loď a je zodpovědný za několikanásobné zabití z nedbalosti a ublížení na zdraví.

„Už mě nebaví mluvit o osobě, která se sama zničila. Říká se, že jsem proti Schettinovi. Ve skutečnosti je mi ho líto,“ dodal Verusio.

Na smíru se s prokuraturou naopak v úterý dohodli krizový manažer rejdařství Costa Crociere, kterému loď patřila, kormidelník plavidla a tři další členové posádky. Výměnou za přiznání viny by jim tak soud měl uložit trest v maximální výši dva roky a deset měsíců. Očekává se, že o tom soudce rozhodne v červenci.

Vrak Costy ConcordieLuxusní výletní parník Costa Concordia ztroskotal 13. ledna 2012 u toskánského pobřeží. Na palubě bylo v době nehody více než 4 200 lidí. Vyprošťování plavidla, které najelo na mělčinu a částečně se převrátilo, trvá dodnes. Vrak, který se stal lákadlem pro turisty, by měl od ostrova Giglio zmizet nejpozději na podzim.


/*json*/{"map":{"lat":42.365884815436,"lng":10.920367240906,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/