KLDR odpálila tři rakety, všechny spadly do moře

Pchjongjang – KLDR vystřelila z východního pobřeží Korejského poloostrova tři rakety krátkého doletu. Oznámilo to jihokorejské ministerstvo obrany a potvrdilo Japonsko. KLDR akci zatím nijak nekomentovala.

Pchjongjang vypálil dvě rakety dnes ráno a jednu po poledni místního času (ráno SELČ), potvrdil mluvčí jihokorejského ministerstva. Zda šlo o zkoušku raket či součást vojenského cvičení, nechtěli úředníci v Soulu spekulovat. „Pro případ provokace bude ministerstvo situaci monitorovat a zůstane v pohotovosti,“ dodal mluvčí.

Rakety skončily v Japonském moři. Akci potvrdil také zdroj z japonské vlády s tím, že žádná z raket nenarušila japonské teritoriální vody.

Odpaly raket krátkého doletu nejsou u severokorejského pobřeží nijak výjimečné. V březnu odpálil Pchjongjang u východních břehů dvě podobné rakety. Podle dostupných informací šlo tehdy o rakety typu KN-02, které jsou schopny letět na vzdálenost 120 kilometrů. Experti se domnívají, že tento i dnešní pokus jsou součástí snahy zlepšit kvalitu raket a zvýšit jejich dolet.

Dubnová vojenská přehlídka v Pchjongjangu
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/KCNA

Dnešní akce ale přišla nedlouho poté, co Pchjongjang hrozil Washingtonu a Soulu jaderným útokem v odvetě za jejich společné vojenské cvičení, které v oblasti probíhalo. KLDR přišla s agresivní rétorikou poté, co na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce za únorový jaderný test. Podle analytiků si chtěl režim v KLDR výhrůžkami zajistit mezinárodní pozornost a potravinovou pomoc.

Začátkem května však severokorejský režim rakety středního doletu z odpalovacích zařízení na pobřeží stáhl. Ve svém jaderném programu ovšem země podle OSN navzdory sankcím pokračuje, jeho tempo však prý výrazně zpomalilo.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové