Pchjongjang střílí rakety do moře už třetí den

Pchjongjang – Třetí den po sobě dnes Severní Korea vypálila ze svého východního pobřeží rakety krátkého doletu. Jako v předešlých případech obě dopadly do Japonského moře. Podle jihokorejského ministerstva obrany se pravděpodobně jedná o typ KN-02, který má údajně dolet kolem 120 kilometrů. Spojené státy a Rusko komentují manévry KLDR zdrženlivě.

Od soboty tak KLDR vystřelila už šest raket krátkého doletu. V sobotu tři, jednu v neděli a dvě dnes. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun toto počínání v neděli označil za „nebezpečné stupňování napětí“ a vyzval Pchjongjang ke zdrženlivosti a k návratu k jednacímu stolu.

Severokorejský Výbor pro mírové sjednocení vlasti dnes sdělil, že Pchjongjang podnikl v sobotu a v neděli pokusné odpaly raket v rámci vojenského cvičení, jehož cílem je posílit odstrašující prostředky proti „americkým a jihokorejským plánům na jaderné útoky vůči KLDR“.

Korejská televize k odpalování raket krátkého doletu
Zdroj: ČT24

Podobné raketové zkoušky provedl Pchjongjang již v minulosti, nyní ale test přichází po období velkého napětí na Korejském poloostrově, které vyvolaly zpřísněné sankce Rady bezpečnosti OSN vůči Severní Koreji. Ty byly reakcí na třetí severokorejský jaderný test z letošního února. KLDR v uplynulých měsících zasypávala Jižní Koreu a Spojené státy hrozbami jaderného či raketového útoku.

Moskva i Washington zůstávají v klidu

Americký Pentagon se nervozitu kolem startů severokorejských raket snažil zmírnit. Mluvčí ministerstva obrany sice připustil, že na testy lze pohlížet jako na provokaci, nicméně prohlásil, že sám se „zatím k takovému hodnocení neuchýlí“.

K severokorejským testům se vyslovil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vášně podle jeho vyjádření na Korejském poloostrově utichají. „Mám-li věřit médiím, pak jde o starty raket krátkého doletu, které nemají balistickou dráhu letu. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazuje Severní Koreji testovat balistické rakety, takže formálně nejde o nic zakázaného,“ prohlásil ruský ministr. Dřívější severokorejské testy podobných zbraní podle Lavrova žádné velké stížnosti nevyvolaly.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Podle analytiků jsou odpaly raket krátkého doletu buď součástí snahy KLDR zlepšit kvalitu raket a zvýšit jejich dolet, nebo pokusem upoutat americkou a jihokorejskou pozornost v klidnějším období po zvýšení napětí na Korejském poloostrově.