Jeden z vrahů britského vojáka dostal nabídku pracovat u MI5

Londýn - Britská kontrarozvědka MI5 údajně měla zájem, aby pro ni pracoval Brit nigerijského původu Michael Adebolajo, který je podezřelý ze středeční brutální vraždy vojáka v jihovýchodním Londýně. Uvedl to dnes pro BBC kamarád útočníka z dětství, podle nějž Britská bezpečnostní služba (MI5) oslovila Adebolaja zhruba před půl rokem. BBC se zatím nepodařilo získat vyjádření kontrarozvědky k tomuto tvrzení.

Přítel podezřelého Abu Nusaybah prohlásil ve zpravodajském pořadu BBC Newsnight, že Adebolajo nabídku MI5 odmítl. Dokonce si mu prý Adebolajo stěžoval, že ho MI5 „otravuje“. „Nejdřív se ho prý ptali, jestli nezná jisté osoby. Když jim řekl, že je nezná, zeptali se ho, jestli by neměl zájem pro ně pracovat. To on rozhodně odmítl,“ prohlásil Nusaybah.

Ihned po interview byl Nusaybah v redakci BBC zadržen. Londýnská policie uvedla, že 31letý muž byl zatčen s podezřením z terorismu a že v souvislosti s případem jsou prohledávány dva domy na východě Londýna. Zatčení Nusaybaha prý přímo nesouvisí s vraždou vojáka.

Útočící Britové nigerijského původu ve věku 22 a 28 let za bílého dne na ulici v jihovýchodním Londýně nejprve srazili pětadvacetiletého vojáka autem a poté ho ubodali nožem a dobili mačetou. Z místa činu neutekli a kolemjdoucím vysvětlovali, že jednali ve jménu islámu a ve snaze pomstít muslimy, které britští vojáci zabíjejí v zahraničí. Policie oba mladíky při zatýkání postřelila. Život ani jednoho prý není ohrožen. Jsou pod přísnou ostrahou v různých londýnských nemocnicích.