Technopárty v Bernu skončila střetem policie a radikálů

Bern - Švýcarská policie zadržela 61 účastníků včerejší technoparty v centru Bernu. Skupinky mladých lidí se snažily prorazit zátarasy a přiblížit se k budově parlamentu. Na policisty házely lahve a petardy. Zásahová jednotka proti nim použila slzný plyn a vodní těla. Nejméně 21 jejích členů je zraněných.

Střety mezi pořádkovými silami a tvrdým jádrem se po pokusu proniknout k parlamentu později v noci přesunuly k nádraží, kde byly zničeny toalety a výdejny jízdenek. Policie opět zasáhla slzným plynem a vodními děly. Celkové škody už byly odhadnuty na několik set tisíc švýcarských franků.

Náměstí před parlamentem bylo předtím preventivně obklopeno zátarasy a pořádková policie v plné výzbroji se rozmístila na strategických místech bernského Starého města. Nedaleko zátarasů se už v podvečer shromáždilo asi tisíc lidí kolem hrstky plošin se zvukovou aparaturou, která rozduněla náměstí řadou hudebních stylů. Letos organizátoři odhadli celkovou účast na zhruba 10 000 lidí. Radikálů mezi nimi byla jen malá část.

 • Následky technoparty v Bernu
  Následky technoparty v Bernu zdroj: ČT24
 • Následky technoparty v Bernu
  Následky technoparty v Bernu zdroj: ČT24

Výtržnosti se odehrály už loni

Také v loňském roce technopárty Tanz Dich Frei (Svobodně si zatancuj) přitáhla nejen davy tancechtivých účastníků, ale i menšinu levicových radikálů a černě oblečených zastánců tvrdé linie, kteří se dostali až k parlamentu a posprejovali jeho zdi hesly. Letos jim proto úřady nechtěly dát příležitost něco podobného zopakovat.

Tato akce se letos konala už potřetí, organizována je převážně přes sociální síť Facebook. Úřady ji tolerují, i když organizátoři pro pořádání nemají povolení. Nyní si mezi sebou organizátoři a policie přehazují vinu za to, co se v Bernu odehrálo.

Podle švýcarských úřadů mohou za všechno organizátoři schovaní za anonymní skupinu na Facebooku, kteří se rozhodli ignorovat rizika spojená s podobnou divokou akcí. A organizátoři jsou toho mínění, že úřady přehánějí a policie neměla shromážděné provokovat.

 • Následky technoparty v Bernu
  Následky technoparty v Bernu zdroj: ČT24
 • Následky technoparty v Bernu
  Následky technoparty v Bernu zdroj: ČT24

V posledních dnech je počasí ve Švýcarsku nezvykle chladné s občasným deštěm, a tak bylo zřejmé, že organizátoři nezopakují úspěch loňského ročníku, kdy se na technopárty sešlo zhruba 20 000 lidí. Jednalo se o největší shromáždění mladých v Bernu od 80. let minulého století. Švýcarská metropole má asi 126 000 obyvatel.

Organizátoři se snaží akci vtisknout i politický smysl s hesly, jako je: „Bojujte za svobodu, nejen tančete.“ Brojí především proti tomu, že se čtvrti Bernu, kde kdysi kvetla alternativní scéna, mění na části jen pro bohaté. Současně se staví proti neoliberální ekonomice či komercialismu.

Bernská policie se musela v posledních dnech vypořádat s několika náročnými akcemi. V pondělí to byly problémy během švýcarského fotbalového finále, pak páteční bezpečnostní operace kvůli návštěvě čínského premiéra Li Kche-čchianga a ve středu na ni čeká další potenciálně napjatý fotbalový zápas.