Místo záchranných kruhů záchodová prkénka

Moskva - Jako „opilá sebranka“ se podle očité svědkyně chovala posádka ruské výletní lodi Bulgarija, která se před dvěma lety potopila na Volze. Nejhorší neštěstí na ruských tocích od poloviny 80. let nepřežilo 122 osob. Pozůstalí po obětech neštěstí teď svědčí u soudu v Kazani.

„Byla to prostě sebranka, která se snažila zachránit sama sebe,“ vylíčila posádku Gulnara Nazarovová, která při katastrofě přišla o devítiletého syna. Lodníci podle ní ani nenosili uniformy a přinejmenším část posádky byla silně opilá. Jakmile se loď začala potápět, nebyli lodníci s to podniknout koordinovanou akci k záchraně pasažérů, ale dávali jim protichůdné příkazy.

Nazarovová soudu také řekla, že i kvalita plovacích vest silně pokulhávala, někteří pasažéři dokonce prý dostali místo záchranných kruhů záchodová prkénka. Podobné zážitky u soudu vyprávěli i další svědci z řad tří desítek pozůstalých, kteří byli k výpovědi předvoláni.

Výletní loď Bulgarija, původně postavená v roce 1955 v Komárně v tehdejším Československu, se potopila 10. července 2011 na Volze nedaleko Kazaně. Z celkem 201 lidí na palubě se zachránilo jen 79. Mezi 122 oběťmi bylo i 28 dětí.


Z katastrofy se zodpovídá pětice obžalovaných z rejdařství, z posádky lodi a z říčního úřadu, kteří zchátralou loď nechali vyplout. Již dříve byli k vysokým pokutám odsouzeni kapitáni dvou lodí, kteří pluli okolo místa neštěstí, ale trosečníkům nepomohli.