Zmoklý střed Evropy se znepokojením pozoruje stoupající hladiny

Berlín/Vídeň – Vzedmuté hladiny řek, způsobené vytrvalými dešti, ohrožují části Německa. Obavy ze stoupajících hladin narůstají i v Rakousku a na záplavy se připravuje i Slovensko a Maďarsko.

Deště způsobily částečné zaplavení úseku dálnice A73 u bavorského Buttenheimu, na severu Bavorska voda zatopila sklepy, v okrese Lichtenfels dokonce museli být z bezpečnostních důvodů evakuováni obyvatelé dvou domů. V blízkosti Pottensteinu spadl na silnici kamenný blok o velikosti krychlového metru, který uvolnily proudy stékající vody. V Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku museli v noci na dnešek záchranáři odstraňovat stromy, které popadaly na vozovky. V Durynsku policie kvůli zajištění bezpečnosti některé komunikace uzavřela.

V mnoha částech Rakouska platí povodňové nebezpečí a v Dolním Rakousku už bylo zaznamenáno několik lokálních záplav. V dolnorakouské oblasti Mostviertel vyvolalo poplach prudké zvýšení hladin řek Ybbs a Erlauf. Odpoledne v Korneuburgu vystoupal Dunaj na 5,51 metru a do neděle má hladina dosáhnout 5,85 metru. V okrese Krems byly podél Dunaje částečně vztyčeny protipovodňové zábrany a stavěly se hráze z pytlů s pískem. Hasiči museli například kvůli zaplaveným sklepům zasahovat v okresech Amstetten, Melk a Krems. Kvůli přetrvávajícímu zimnímu charakteru počasí je uzavřeno několik horských komunikací ve vysokých polohách v Alpách. Například alpská Silvrettská silnice a průsmyk Furkajoch na západě Rakouska mají být otevřeny až příští víkend.

Záplavy v Dolním Sasku
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA/STEFAN RAMPFEL

Ve Švýcarsku musely být znovu uzavřeny už jednou otevřené průsmyky Klausen a San Bernardino. U mnoha průsmyků ve Švýcarsku a ve Francii ještě nebyl termín otevření ani stanoven.

Kvůli stoupají hladině Dunaje se na záplavy připravuje i Slovensko a Maďarsko. Maďarští vodohospodáři podle agentury MTI očekávají, že hladina evropského veletoku by v zemi mohla vzrůst až o tři metry. Ve středu či ve čtvrtek by povodňová vlna mohla zasáhnout Budapešť, kde voda pravděpodobně zaplaví nábřežní oblasti v centru metropole. 

Na Slovensku hrozí vylitím z břehů i další řeky. Hydrometeorologický úřad SHMÚ proto vydal pro jih a východ země varování před možným výrazným vzestupem hladin a před přívalovými lijáky, které by mohly zatopit sklepy, podchody či podjezdy.

Zatímco obyvatelé střední Evropy si kvůli chladnému a deštivému počasí musí mnohdy přitápět, ve finském Laponsku řeší opačný problém. Oblasti za polárním kruhem se potýkají s rekordní vlnou veder. V laponské obci Ylitornio bylo naměřeno 29 stupňů Celsia. To je historicky rekordní květnová teplota v Laponsku. Dále na jihu Finska byly teploty dokonce ještě vyšší. V západofinském městě městě Kokkola a na letišti provincie Kruunupyy, rovněž na západě Finska, překročily 29 stupňů.