Irák rozprášil buňku produkující chemické zbraně

Bagdád – Irácké úřady rozbily buňku teroristické sítě al-Káida, která vyráběla chemické zbraně určené pro útoky v Iráku, Evropě a Severní Americe. Oznámil to dnes mluvčí iráckého ministerstva obrany. Dodal, že buňce se podařilo vyrobit sarin a hořčičný plyn.

Podle mluvčího bylo během zásahu zadrženo pět osob podezřelých z výroby zbraní. Buňka dostávala pokyny ohledně způsobu výroby od jiné skupiny spojené s al-Káidou. Mluvčí upozornil, že teroristé počítali s využitím chemických zbraní při útocích nejen v Iráku, ale také v Evropě a v Severní Americe. 

Sarin objevili nacisté v roce 1938 jako vedlejší produkt v chemickém podniku IG Farben. Experti jej považují za druhou nejnebezpečnější známou chemickou látku po plynu soman. I když je jeho použití v bojových akcích zakázáno mezinárodními dohodami, nasadila sarin například irácká armáda v roce 1988 při vyhlazovací akci proti Kurdům na severu Iráku. 

Při násilnostech v Iráku v květnu podle statistiky OSN zahynulo více než 1 000 lidí, což je nejhorší bilance za poslední rok. Důvodem k násilí je zejména obnovené napětí mezi sunnity a šíity. Z podrobně vedené statistiky OSN vyplývá, že v květnu zaplatilo životem pumové a sebevražedné útoky 1 045 osob. Dalších skoro 2 400 lidí při nich bylo zraněno.