Londýnští vrazi vojáka Rigbyho zůstávají ve vazbě

Londýn – Oba Britové nigerijského původu, obvinění z nedávné vraždy britského vojáka v Londýně, zůstávají ve vazbě. Michael Adebolajo dnes poprvé stanul před soudem, jiný londýnský soud dnes zase zamítl žádost o propuštění na kauci, kterou podal druhý z obviněných Michael Adebowale. Oba jsou obviněni z vraždy a držení zbraní, starší z nich se navíc bude zpovídat z pokusu o zabití dvou policistů.

V podvečer se k případu má opět vyjádřit premiér David Cameron, který již dříve označil vraždu za terorismus.

Osmadvacetiletý Adebolajo si vyslechl obžalobu a bude podle stanice BBC předvolán před soud k dalšímu krátkému přelíčení do 48 hodin. K soudu dnes přišel s kopií koránu v ruce a představil se jako mudžáhid (islámský bojovník) Abu Hamza. Takto o něm hovořil u soudu i jeho advokát. Dvaadvacetiletý Adebowale, kterému sdělil soud body obžaloby již minulý týden a který dnes komunikoval se soudem pomocí videospojení, stane opět před soudem v předběžném stání koncem měsíce.

Dvojice 22. května nejprve srazila za bílého dne v Londýně autem britského vojáka Leea Rigbyho a poté ho dobila noži a mačetou. Útočníci po činu neutekli, nechali se natáčet a kolemjdoucím tvrdili, že jde o odplatu za akce britských vojáků v muslimských zemích. Policie dvojici při zatýkání postřelila a oba muži strávili několik dní v nemocnici.