Půlka je z krku: Solar Impulse pokračuje v přeletu přes USA

St Louis (USA) - Švýcarský solární letoun Solar Impulse má za sebou třetí z pěti etap přeletu Spojených států. Na letiště v St Louis doletěl z Dallasu po 21 hodinách, vzdálenost 1040 kilometrů letěl průměrnou rychlostí asi 49 kilometrů za hodinu. Konečnou destinací výpravy dvou švýcarských pilotů a konstruktérů bude v červenci New York. Přelet USA má být testem před plánovaným obletem celé Země, který by se měl uskutečnit v roce 2015.

Rychlost byla tentokrát výrazně nižší než při minulé etapě, vedoucí z Phoenixu do Dallasu. V květnu stroj překonal 1541 kilometrů vzdálenosti mezi těmito dvěma městy za 18 hodin, čímž dosáhl průměrné rychlosti přes 85 kilometrů za hodinu. Švýcaři tím zároveň překonali rekord ve vzdálenosti, kterou solární letoun urazil.

Letadlo Solar Impulse vyvinuli Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří se po jednotlivých etapách v řízení jednomístného stroje střídají. Dnešní etapu pilotoval Picard, který s letadlem po přistání zamířil do provizorního hangáru; původně plánované přístřeší pro letadlo zničily bouře, které centrální část Spojených států v posledních týdnech sužují.

Lehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí do sta kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábějí fotovoltaické články umístěné na dlouhém křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik, co malé auto.