Nejrychlejší na světě: „Levitující“ vlak hravě udělá pětistovku

Tokio - Rychlostí až 500 kilometrů za hodinu může jet nový vysokorychlostní vlak na magnetickém polštáři, jehož první zkoušku na kolejích provedlo Japonsko. Prototyp vlaku série L0 s označením „maglev“, což je zkratka z magnetické levitace, byl poprvé představen loni v listopadu. Jde o nejrychlejší vlak, jaký byl dosud postaven.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Asahi Shimbun

Vlaky z dílny společnosti JR Tokai nemají kola; místo toho se vznášejí na elektromagnetickém polštáři, který je zároveň pohání. Předpokládá se, že každý z vlaků bude tvořen 14 až 16 vozy, které pojmou po 68 cestujících. Vzdálenost zhruba 322 kilometrů dokáže překonat za pouhých 40 minut.

Další zkoušky vlak čekají letos v září na jedné z nejrušnějších japonských tratí spojující Tokio s městem Nagoja, kde má vlak sloužit. Na jejich oficiální zavedení do provozu si ovšem cestující budou muset počkat až do roku 2027. V roce 2045 by pak měl začít jezdit až do Ósaky a zkrátit pod hodinu dobu jízdy, která nyní trvá minimálně dvě hodiny a 25 minut.

Vlak L0 maglev
Vlak L0 maglev

První trať pro vlaky na magnetickém polštáři byla do běžného provozu uvedena v lednu 2004 v Číně. Linka spojuje Šanghaj s tamním mezinárodním letištěm. Vybudovala ji německá společnost Siemens a vlaky na ní dosahují cestovní rychlosti 430 kilometrů v hodině.