Do Gambie dorazila česká kola, děti na nich pojedou do škol

Pirangu (Gambie) - Lidé z projektu Kola pro Afriku odevzdali gambijským školákům téměř čtyři sta bicyklů. Už na podzim by z Ostravy měly vyjet další dva kontejnery. Pro místní děti jsou kola často jediným prostředkem, jak se dostat do škol. Organizátoři se snaží získat peníze na jejich přepravu i prostřednictvím nově otevřeného charitativního obchodu v Ostravě.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Eye Ubiquitous

Prvních 350 kol sesbíraných po celé republice už do Gambie dorazilo. Pro děti ve škole v Pirangu byl jejich příjezd obrovským zážitkem. „Vlastně už kilometr před tou školou na nás čekaly děti, které o kolech věděly, poslední kilometry nás doprovázely, skandovaly, skákaly,“ uvedl ředitel společnosti Kola pro Afriku Roman Posolda. Další dva kontejnery, do kterých se vejde zhruba osm stovek kol, by měly do Gambie vyjet na podzim.

Dobrovolníci pak přímo v Gambii učili místní na kolech jezdit a také je opravovat. „Najednou kolem těch kol bylo třeba čtyřicet, padesát lidí, kteří přišli nějak nezištně pomáhat, chápali se hned nářadí a pomáhali nám montovat pedály, otáčet řídítka. Dodnes nevím, jak se tam tedy děti na kole učí jezdit. Prostě na to sednou a jedou, nebo se odráží,“ dodal Posolda.

Gambie je sice rozlohou nejmenší stát na africkém kontinentu, do škol to ale místní děti mají hodně daleko: „Děti do školy v Gambii chodí i deset kilometrů tam i zpátky, některé z nich nechodí, protože je to daleko. Takže to kolo je cestou ke svobodě a cestou ke vzdělání a možností žít svobodný život,“ myslí si organizátor charity Richard Gazda.

Video Do Gambie dorazily bicykly z Čech
video

Do Gambie dorazily bicykly z Čech