Vídeňský dětský domov hrůzy poznamenal všechny chovance

Vídeň - V bývalém vídeňském dětském domově Wilhelminenberg bylo běžnou praxí zneužívání dětí. Podle vyšetřující komise sotva nějaké dítě přečkalo pobyt v tomto městském zařízení bez těžkého duševního otřesu. Případ se rozběhl na základě stížností bývalých chovanců dětského domova, který byl v provozu v letech 19481977.

Některé děti znásilňovali nebo jinak sexuálně zneužívali jak pečovatelé, tak lidé, kteří s ústavem neměli nic společného. Komise zdokumentovala případy fyzického a psychického týrání ve zprávě, která na 344 stranách shrnuje výsledky vyšetřování.

Vyšetřování bylo nařízeno koncem roku 2011, když dvě sestry uvedly, že ony a dalších 18 dívek byly pravidelně znásilňovány skupinami mužů. Dívky upřesnily, že zneužívání začalo, když jim bylo jedné šest a druhé osm let a skončilo až s uzavřením ústavu. Následně se ozvaly další zřejmé oběti, které vypovídaly o sexuálním, fyzickém a psychickém zneužívání, k němuž docházelo koncem čtyřicátých a začátkem padesátých let v dětském domově zřízeném v zámku Wilhelminenberg, z něhož je nyní hotel.

Jedna ze svědeckých výpovědí:

„Museli jsme být vděční, že jsme dostali něco k jídlu a nebyli zplynováni jako Židé, byli jsme bezcenní. Byly jsme jen malé děvky a děti alkoholiků.“


Spis neobsahuje obvinění konkrétních osob, nicméně konstatuje, že pracovníci příslušných městských úřadů o rozsáhlém zneužívání věděli, ale nereagovali na ně. Nad problémem prý zavírali oči i tehdejší městští politici.

/*json*/{"map":{"lat":48.220240900578,"lng":16.287832260132,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/