Z bangladéšské textilky museli vymítat ducha

Dháka - Majitelé textilní továrny v Bangladéši museli modlitbami a rozdáváním jídla chudým zahnat ducha, o němž zaměstnanci - převážně ženy - tvrdili, že se v továrně zjevuje. Kvůli duchovi napadajícímu ženy na toaletách odmítali zaměstnanci pracovat a demolovali zařízení továrny.

Asi 3 500 zaměstnanců továrny v Gazipuru severně od Dháky zastavilo v úterý práci, začalo rozbíjet nábytek a odmítlo se vrátit k práci. Pracovníci tak chtěli přimět vedení, aby zakročilo proti duchovi.

Ve středu proto majitelé uspořádali speciální čtení veršů z koránu a rozdali jídlo chudým, aby ducha z továrny vyhnali. Do vymítání se zapojili všichni vedoucí pracovníci textilky.

Lékařští odborníci míní, že „útok ducha“ může být známkou psychického strádání, kterým zaměstnanci trpí po sérii smrtících katastrof v textilním průmyslu. V dubnu zahynulo 1 129 lidí při nejhorším průmyslovém neštěstí na světě, když se blízko Dháky zřítila osmipodlažní budova, v níž bylo pět textilek.

Dělníci se po sérii tragédií prostě bojí

„Dělníci v textilkách propadají panice. Vzpomínka na smrt tolika jejich kolegů je stále čerstvá,“ řekl Mahmudur Rahmán, ředitel Ústavu epidemiologie, kontroly nemocí a výzkumu.

Takzvané spatření ducha podle něj může být známkou hromadné hysterie, která také může být odpovědná za záhadná onemocnění stovek lidí pracujících v textilkách v uplynulých týdnech. Lékaři měli původně podezření na kontaminovanou vodu nebo otravu, ale protože nenašli žádné důkazy, které by to potvrzovaly, přiklánějí se nyní k teorii o „hromadné psychogenní poruše“.