V centru Rigy hořel prezidentský palác, hasiče zradila technika

Riga - Po celonočním boji se nad ránem lotyšským hasičům podařilo dostat pod kontrolu hlavní ohniska mohutného požáru, který ve čtvrtek večer zachvátil horní patra Rižského zámku, sídla lotyšského prezidenta. Jeden hasič byl hospitalizován po otravě zplodinami hoření, objekt utrpěl rozsáhlé škody. Poškozená jsou i vrchní patra budovy, kde sídlí muzeum národních dějin. Příčiny neštěstí policie zatím nezná.

Oheň zachvátil střechu rižského zámku, která se propadla, a pohltil značnou část vrchních pater. V objektu sídlí muzeum lotyšských národních dějin, jehož exponáty značně utrpěly nejen ohněm, ale i přívaly vody z hasičských cisteren. Žádný z nich ale nebyl zcela zničen a část exponátů se podařilo včas zakrýt fólií, a ochránit tak před vodou. Situací se nyní zabývá vládní krizový štáb, který způsobené škody vyhodnotí. Podle hasičů šlo o nejhorší požár v Rize za poslední léta.

Na místo v noci dorazilo deset rižských hasičských sborů, povolány byly i posily z okolních měst. Požár podle médií poničil více než 3 200 metrů čtverečních plochy, především střechu a dvě nejvyšší podlaží. Situaci zhoršoval nedostatek vody, dostupné jen z cisteren. Hasiči se snažili čerpat i vodu z řeky Daugava, ale bez většího úspěchu, protože selhalo staré čerpadlo. Plánovalo se i nasazení vrtulníků, ale z toho nakonec kvůli tmě také sešlo. Také se dal použít jen jeden ze dvou jeřábů, protože druhý je zrovna v opravě. Hasiči si postěžovali, že mají techniku ještě z dob Sovětského svazu.

Prezidentský palác v Rize před požárem
Zdroj: ČTK
Autor: Matoušek Zdeněk

Objekt Rižského zámku, v němž sídlí hlava státu, stojí v samém centru města. Palác prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která má skončit do tří let. Prezident země Andris Bérziňš kvůli opravě svého sídla úřad dočasně přesunul do reprezentační budovy v sousedství.

Centrum Rigy, někdejšího významného hanzovního města, je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Rižský zámek byl ve 14. století vybudován původně jako křižácký hrad, v pozdější době prošel mnoha úpravami. Na prezidentský palác byl přestavěn v roce 1939, po ukončení sovětské okupace a obnově lotyšské samostatnosti se do paláce vrátila hlava státu v roce 1995.

/*json*/{"map":{"lat":56.951007085861,"lng":24.101010560989,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/