V minulém desetiletí řádilo počasí jako nikdy předtím

Ženeva – Výkyvy počasí, které svět zažil v první dekádě 21. století, byly bezprecedentní – od vlny veder v Evropě a sucha v Austrálii až po záplavy v Pákistánu. Tvrdí to zpráva Světové meteorologické organizace (WMO). Každý rok ze zmíněného desetiletí, s výjimkou roku 2008, se zařadil do desítky nejteplejších od poloviny 19. století, kdy se s meteorologickými záznamy začalo.

Podle WMO je možné řadu extrémů vysvětlit přirozenými změnami. K abnormálním bouřím a suchům docházelo v minulosti vždy, ale vzrůstající emise skleníkových plynů produkovaných lidmi má na klimatických výkyvech rovněž svůj podíl.

„Rostoucí koncentrace skleníkových plynů mění naše klima s dalekosáhlými následky pro prostředí a oceány, které pohlcují oxid uhličitý i teplo,“ varoval generální tajemník WMO Michel Jarraud.

Následky záplav v Indii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rafiq Maqbool

Dokument mezi zničující extrémní výkyvy počasí zahrnul mimo jiné hurikán Katrina, který v roce 2005 zpustošil rozsáhlé oblasti ve Spojených státech, cyklón Nargis, se kterým se v roce 2008 potýkala Barma, sucha v Amazonii, Austrálii a východní Africe a tání ledu v Severním ledovém oceánu.

Počet obětí, které si dramatické změny počasí vyžádaly, WMO vyčíslila na 370 000 lidí. Tato bilance je o 20 procent vyšší oproti devadesátým letům 20. století. Za poslední dvě dekády rovněž dramaticky vzrostl počet obyvatel. V roce 1990 obývalo Zemi 5,3 miliardy lidí a v roce 2010 to bylo již 6,9 miliardy.

Nárůst počtu obětí je důsledkem především vlny veder v Evropě v roce 2003, která si vyžádala 66 000 mrtvých. Obdobná vedra v Rusku v roce 2010 nepřežilo 55 000 lidí. Naopak bilance zemřelých v důsledku bouří a rozsáhlého sucha poklesla, a to především díky lepší připravenosti na takové katastrofy.

Studie také tvrdí, že průměrná teplota pevniny a oceánů v uplynulém desetiletí oproti předcházející dekádě stoupla a že „globální oteplování“ se zrychluje. Tepleji bylo v průměru o 0,21 stupně Celsia, zatímco dekáda 1991 až 2000 byla oproti letům 1981 až 1990 teplejší v průměru o 0,14 stupně Celsia. Průměrná roční teplota dekády do roku 2010 činila 14,47 stupně Celsia.