Španělé demonstrovali za odchod zkorumpovaného premiéra

Madrid – Několik zraněných si v noci na dnešek vyžádaly střety policie s demonstranty v centru Madridu. Tisíce lidí se sešly před budovou vládnoucí Lidové strany a požadovaly rezignaci premiéra Mariana Rajoye, další tisíce se sešly také v Barceloně. Několik lidí bylo zatčeno.

Původně poklidná událost se kolem půlnoci změnila v násilnou poté, co se pořádková policie střetla s některými protestujícími. Vzduchem létaly projektily a používaly se obušky. Podle policie přitom bylo zraněno pět účastníků demonstrace a sedm policistů, jeden člověk byl zatčen.

Demonstranti trvají na odchodu Rajoye z funkce kvůli podezření, že obdržel peníze z tajného fondu předtím, než jeho strana v roce 2011 vyhrála volby. Rajoy v pondělí odmítl podat demisi, k níž ho v souvislosti s korupčním skandálem vyzvala levicová opozice. Premiér jakékoliv pochybení odmítá.

Hlasy demonstrantů:

Juan Ignacio: „Premiér, který nám lhal a který se obohacoval při výkonu své profese, prostě nemůže stát v čele Španělska. Musí podat demisi a musí být nové volby. Vládnoucí Lidová strana už dneska nereprezentuje ty, kteří ji volili.“

Pedro Fajardo: „Když jsme začali protestovat před rokem, bylo to kvůli škrtům v rozpočtu. Teď je to ještě mnohem horší, protože jde o korupci uvnitř politických stran. Nerespektují občany, kteří je volili, a ani ty, kteří jim svůj hlas nedali.“


Video Tisíce Španělů požadovaly rezignaci premiéra
video

Tisíce Španělů požadovaly rezignaci premiéra

Španělská justice uvalila koncem června vazbu na bývalého pokladníka vládnoucí Lidové strany Luise Bárcenase, který čelí vážným podezřením z praní špinavých peněz, korupce a daňových úniků. Podle vyšetřovatelů se také zapletl do machinací s účty Lidové strany, kde padlo podezření z účasti i na současného premiéra Rajoye. Bárcenas měl na starosti finance španělských lidovců téměř dvě desetiletí. Vyšetřovatelé vypátrali kolem 47 milionů eur (1,4 miliardy Kč) na bankovních účtech, zejména ve Švýcarsku, které jsou nějak spojeny s Bárcenasem. Podle španělských médií Bárcenas přiznal, že z tajného účtu, který spravoval dvě desítky let, posílal v letech 2008 až 2010 Rajoyovi a generální tajemnici strany Maríi Dolóres de Cospedalové peníze. Přiznal se také k tomu, že je autorem dokumentů o tajném financování strany.