Členka Pussy Riot zůstane definitivně ve vězení

Saransk (Rusko) - Soud v ruském Saransku potvrdil verdikt soudu nižší instance, který zamítl žádost vězněné členky skupiny Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové o podmínečné propuštění. Stejným výsledkem ve středu před soudem v Permi skončila i žádost její kolegyně Mariji Aljochinové. Obě dívky si odpykaly víc než polovinu dvouletého trestu, na svobodu mají vyjít příští rok v březnu.

Podle soudu si Tolokonnikovová předčasné propuštění nezaslouží. Neúčastní se společných akcí trestanců, nenavštěvuje vězeňskou knihovnu, nezapojuje se do soutěžení. Obdobně argumentoval v případě Aljochinové i permský soud, podle kterého navíc rockerka porušuje vězeňský řád.

Pětice ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot loni v únoru na improvizovaném happeningu v moskevském chrámu Krista Spasitele šokovala věřící divokým představením, v němž pranýřovala těsné styky kremelských politiků s pravoslavnou vrchností. Tři z dívek policie dopadla. Zatímco Jekatěrina Samucevičová byla po odvolání na podmínku propuštěna, Aljochinovou a Tolokonnikovovou soudci poslali na dva roky za mříže.

Odsouzení punkerek vyvolalo v Rusku vzrušené diskuse, ale většina ruské veřejnosti podle průzkumů s jejich postihem souhlasí. Parlament v reakci na nálady veřejného mínění upřesnil a fakticky zpřísnil zákon, který postihuje útoky na city věřících. Ruské liberální kruhy trvají na tom, že loňská akce Pussy Riot byla svérázným, ale legitimním vyjádřením politického stanoviska.