Cukr pro Pchjongjang vydal motory do migů

Colón (Panama) – Dvanáct motorů do stíhaček MiG-21 a pět vojenských vozidel připomínajících raketová kontrolní střediska. Takový je další úlovek panamských vyšetřovatelů, kteří postupně vykládají zabavenou severokorejskou loď Čongčonkang, která tajně převážela zbraně z Kuby. Už začátkem července našli na palubě dvě stíhačky MiG-21 a dva raketové radarové systémy.

K nákladu se v červnu přihlásila Kuba, která původně tvrdila, že v ní je jen třtinový cukr určený jako dar pro Severní Koreu. Chtěla tak zabránit kontrole vnitřku plavidla, u něhož měly panamské úřady podezření, že převáží drogy. Kubánská strana požadovala, aby byla loď Čongčonkang s nahlášenými 220 000 pytli cukru zase propuštěna. Když pak panamští úředníci našli zbraně, Havana otočila a tvrdila, že všechno je jedno velké nedorozumění. Kubánská televize zveřejnila informace, že na lodi bylo 240 tun zastaralých obranných zbraní - dvě kompletní protiletadlové rakety Volha a Pečora, náhradní díly devíti raket, dvě letadla typu Mig-21 a 15 motorů pro tento typ strojů. Všechny podle Havany mířily do KLDR k opravě.

Panamští celníci a policisté zatím vyložili ze 155 metrů dlouhého plavidla asi 25 procent cukru, pod nímž se letadla, zbraně a jejich součásti nacházejí. Vyložit se dosud povedlo dvě z celkem pěti skladišť během procesu, do nějž se od 15. června zapojilo zhruba 500 lidí. Panama požádala OSN, aby vyšetřila, zda byly transportem zbrojních součástek porušeny sankce OSN. Ty zakazují Pchjongjangu dodávky zbraní kvůli jeho kontroverzním jaderným a raketovým zkouškám.

KLDR je již dlouhodobě obviňována z toho, že obchodním využitím svých znalostí v oblasti zbraní a prodejem drog vydělává cenné valuty pro své skomírající hospodářství. Loď Čongčonkang byla již před třemi lety zadržena ukrajinskými úřady s nákladem munice pro lehké střelné zbraně a také s množstvím drog.