Když prohraju volby, sbalím si kufry, slibuje Mugabe

Harare - Dlouholetý zimbabwský prezident Robert Mugabe se vzdá moci, pokud prohraje volby. Prohlásil to na úterní tiskové konferenci před dnešními prezidentskými a parlamentními volbami v této africké zemi. Po případné prohře nicméně nehodlá zahálet a bude i nadále činný. Uvažuje o napsání autobiografie. Devětaosmdesátiletý prezident, který je ve funkcí už 33 let, zároveň odmítl obvinění, že jsou nynější volby zmanipulované. O post prezidenta se kromě něj ucházejí další čtyři kandidáti.

„Nikdy jsme nepodváděli, prostě nikdy,“ reagoval prezident na tvrzení pozorovatelů, že u předchozích hlasování docházelo k vážným nesrovnalostem. Z chystaných volebních podvodů obvinil nyní Mugabeho i jeho soupeř v prezidentském klání, jednašedesátiletý premiér Morgan Tsvangirai z Hnutí pro demokratickou změnu (MDC). Problematické jsou podle něj zejména seznamy voličů, které obsahují tisíce jmen již zesnulých lidí, někteří občané se tam objevují v různých obměnách dvakrát či třikrát. Mugabeho Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) se ale těmto obviněním brání a vinu svaluje na zimbabwskou volební komisi.

Robert Mugabe:

„V tomto případě existují jen dvě varianty. Buď prohrajete, nebo vyhrajete. A jestliže prohrajete, musíte ustoupit těm, kteří vyhráli. Přesně tak to uděláme i my, v souladu se všemi pravidly.“


V předchozích prezidentských volbách v roce 2008 získal Tsvangirai v prvním kole 47 procent hlasů, zatímco Mugabe 43 procent. Prezidentovi stoupenci ale v zemi rozpoutali násilnosti, které si vyžádaly více než 200 mrtvých. Aby se předešlo občanské válce, Tsvangirai po dohodě z druhého kola odstoupil a nechal Mugabeho vyhrát. Výměnou za to dostal křeslo premiéra.

O nové hlavě státu a o složení parlamentu a místních zastupitelstev dnes rozhoduje 6,4 milionu voličů. Vzhledem k tomu, že se v zemi neprovádějí průzkumy mínění, je těžké předpovědět, zda se 61letému Tsvangiraiovi při třetím pokusu konečně podaří porazit 89letého Mugabeho, který stojí v čele země už od získání nezávislosti na Británii v roce 1980. Volební komise slíbila, že konečné výsledky oznámí do 5. srpna. Hlavní otázkou je, zda je poražený uzná.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Reportáž Hany Scharffové

Rozhovor s Otakarem Hulcem