Ke Koloseu už jedině pěšky

Řím - Antický Řím je bez aut. Jednu z nejrušnějších ulic v centru města proměnila radnice v pěší zónu. Mohou tam jen záchranáři a policie. Turisté jsou nadšení, místním se ale dopravní omezení příliš nelíbí.

Třída Via dei Fori Imperiali byla ještě před několika dny plná aut, teď se hemží jenom pěšími turisty a cyklisty. Ulice vede skrz ruiny, srdcem starověkého světa, kterému vévodí Koloseum. Právě symbolu města má odstranění hluku pomoct nejvíce.

Změnu prosadil starosta Ignazio Marino. „Třeba v Londýně, Sydney, San Francisku, kdyby měli Koloseum, nechali by ho proměnit se v kruhový objezd pro auta? Vraťme ho dnešní noci historii,“ vybídl.

Ne všichni Římané ale slaví. Nařízení komplikuje dopravu v celém centru a obchodníkům snížilo příjmy. Na září chystají blokádu přilehlých ulic. Rozladění jsou i Římané žijící v centru.

Video Koloseum už netvoří kruhový objezd pro auta
video

Koloseum už netvoří kruhový objezd pro auta

„Nebude tu místo na parkování, omezí se provoz. Jak se sem pak dostaneme, vrtulníkem? Možná nás odsud chtějí politikové vykopnout a nechat si střed města jen pro sebe,“ zlobí se obyvatelka Říma.

Třídu nechal mezi lety 1924 a 1932 postavit fašistický diktátor Benito Mussolini. Konaly se na ní slavnostní vojenské přehlídky. Duce je mohl pozorovat z balkónu na benátském náměstí, kam ulice ústí. Radnice plánuje zklidnit celou zónu a vytvořit tak největší archeologický park Evropy.

/*json*/{"map":{"lat":41.892262674792,"lng":12.489502429962,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/