Čína soudí svého bývalého funkcionáře. Hrozí mu trest smrti

Peking - V Číně začal ostře sledovaný proces s komunistickým politikem Po Si-lajem, který je obžalovaný z korupce, přijímání úplatků a zneužívání moci. Během výslechu se údajně k přijímání úplatků přiznal. Dnes u soudu ale vzal přiznání zpět s tím, že nebyl v té době při smyslech. Rozsudek by podle státní televize mohl padnout začátkem září, hrozí mu deset let vězení až trest smrti.

Zdroj: ČTK / AP Autor: AP Photo/Jinan Intermediate People\'s Court

Soudní líčení ve východočínském městě Ťi-nan provázejí mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Aféra čtyřiašedesátiletého muže, který donedávna patřil k nejužšímu čínskému vedení, je označována za největší politický skandál v Číně za posledních dvacet let.

Pád vlivného politika odstartoval záhadný útěk Wang Li-jüna, bývalého policejního šéfa ve městě Čchung-čching, na americký konzulát, kde se policista skrýval 24 hodin. Wang pak obvinil Poovu manželku z vraždy britského podnikatele Neila Heywooda. Po byl v září vyloučen z komunistické strany a obviněn z korupce a ze zneužití moci ve snaze zločin utajit. Poovu manželku Ku Kchaj-laj soud loni v srpnu za vraždu Brita odsoudil k trestu smrti s dvouletým odkladem. Wang Li-jün dostal 15 let vězení za to, že se vraždu a další činy pokoušel krýt.

Soud s Po Si-lajem sleduje redaktor ČT Tomáš Etzler: „Po Si-laj se během výslechů komunistickými orgány přiznal ke korupci. Dnes to ale u soudu popřel a řekl, že při výsleších byl mimo. Korupci úplně odmítl. Hraje úplně o všechno, nemá co ztratit. Pokouší se bránit, teď jde jen o to, jestli soud jeho obranu přijme. Rozhodnutí o vině či nevině očekáváme ještě dnes.“


Zatajení vraždy a úplatky

Soud dnes potvrdil, že obvinění Po Si-laje ze zneužití moci se vztahuje k případu Heywoodovy vraždy, za niž byla odsouzena Poova žena. Podle regulí komunistické strany měl Po Si-laj o případu informovat stranické orgány v Pekingu. Skutečnost, že to neudělal, podle soudu ohrozila princip stranického řízení.

Soud oznámil, že Po je rovněž obviněn z přijetí úplatku ve výši 21,8 milionu jüanů (69 milionů korun) od podnikatele Sü Minga a od Tchang Siao-lina, šéfa hongkongské exportní společnosti Dalian International Development Ltd. Úplatek měl obdržet prostřednictvím své manželky Ku a syna Po Kua-kua, který je nyní v USA na studiích. Je to vůbec poprvé, co se soudní spis o Poově synovi zmiňuje.

Soud informuje o průběhu procesu

Jednání soudu je veřejné, i když západní novináři do soudní síně přístup nemají. Podle sdělení soudu je mezi 110 osobami přítomnými přelíčení devatenáct čínských reportérů. Soud kromě toho o průběhu jednání informuje na svém blogu v sociální síti Sina Weibo, což místní komentátoři označují za bezpříkladný projev otevřenosti. „Je to první politický proces tohoto významu, kdy jsme jako zahraniční novináři poprvé dostali akreditace. Do soudní síně pochopitelně nesmíme. Ale jsou tam čínští novináři a navíc soud samotný tweetuje o tom, co se v soudní síni děje. To je v historii čínského soudnictví naprosto bezprecedentní,“ uvedl Etzler.

Právě na tomto blogu se objevilo i první Po Si-lajovo vyjádření ke vzneseným obviněním. Po před soudem některá z nich odmítl. Uvedl, že od hongkongské společnosti Dalian nikdy žádný úplatek nepřijal. „Pokud jde o tu věc, že mi Tchang Siao-lin měl třikrát předat peníze, jednou jsem to před vyšetřovací komisí přiznal, bylo to ale proti mé vůli,“ tvrdí souzený muž. „Doufám, že soudce rozumně a spravedlivě posoudí tento případ podle zákonů naší země,“ dodal Po Si-laj.

Za své činy by mohl být odsouzen k trestu smrti, i když se spíše očekává, že mu tento trest bude podmínečně odložen. V praxi to znamená doživotí nebo 20 let vězení. Jeho odsouzení je považováno za jisté, otázkou je, jak se před soudem bude hájit.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Po se dnes objevil na veřejnosti poprvé po 17 měsících. Televizní stanice vysílaly jeho obrázek, jak stojí před soudcem hladce oholen bez pout, obklopen dvěma policisty. Soudní líčení má podle čínské státní televize CCTV trvat dva dny, verdikt pravděpodobně padne počátkem září.

Před soudní budovou se sešli jeho přívrženci, kterých v Číně není málo. Ti ho označují za oběť mocenského boje mezi stoupenci komunistických pořádků a reformátory. Po Si-laj bývá také často označován za obhájce revolučních ideálů někdejšího diktátora Mao Ce-tunga a za neohroženého zastánce chudých. Tato legenda podle čínských komentátorů mění proces v celostátně citlivý politický problém.

Mnoho lidí si kladě otázku: Jestliže Po skutečně všechny trestné činy spáchal, proč se na ně přišlo tak pozdě a proč ho po celé roky jeho závratné kariéry vedení strany tak vehementně podporovalo a dosazovalo z jedné významné funkce do druhé?