Manning oznámil, že je žena, a požádal o milost

Washington - Odsouzený americký vojín Bradley Manning požádal prezidenta Baracka Obamu o milost. Napsal mu, že tajné dokumenty vynášel „z lásky ke své vlasti“ a z obavy o svou zemi a svět. Manning dnes také učinil překvapivé prohlášení, že se cítí být ženou a chce žít jako žena pod jménem Chelsea. Včera byl Manning za vyzrazení utajovaných dokumentů odsouzen k 35 letům vězení.

Žádost o milost bude do Bílého domu adresována prostřednictvím armády. „Rozhodnutí z roku 2010 jsem učinil z obavy o svou zemi a svět, v němž žijeme,“ přečetl Manningův advokát David Coombs z textu svého mandanta. Manning ve zdůvodnění žádosti o milost uvedl, že Spojené státy musí po teroristických útocích z 11. září 2001 změnit své metody boje, protože „nepřítel se rozhodl neutkávat se s námi na tradičním bojišti“.

„Chápu, že mé počínání bylo porušením zákona; je mi líto, pokud mé činy někomu uškodily nebo poškodily Spojené státy… Když jsem se rozhodl zveřejnit utajované informace, učinil jsem tak z lásky ke své vlasti a s vědomím povinnosti vůči druhým.“


Manningovi příznivci před Bílým domem
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pablo Martinez Monsivais

Spojené státy zapomněly na humánnost a vybraly si devalvaci lidského života

„Původně jsem s těmito metodami souhlasil a rozhodl jsem se jako dobrovolník pomáhat při obraně své vlasti. Až v době, kdy jsem byl v Iráku a denně četl tajné armádní reporty, jsem začal pochybovat o etice toho, co děláme,“ napsal dále Manning.

Vojín si tehdy prý uvědomil, že Spojené státy ve snaze čelit hrozbám ze strany nepřátel zapomněly na humánnost. „V Iráku a v Afghánistánu jsme si vědomě vybrali devalvaci lidského života,“ konstatoval Manning s poukazem na případy zabíjení nevinných civilistů. „Kdykoli jsme zabíjeli nevinné civilisty, místo abychom přijali odpovědnost za své počínání, rozhodli jsme se schovat pod pláštík národní bezpečnosti a tajných informací, abychom se vyhnuli odpovědnosti před veřejností,“ vysvětlil.

Manning v této souvislosti rovněž připomíná trýznění osob zadržovaných léta bez řádného procesu na základně Guantánamo nebo „zavírání očí nad mučením a popravami prováděnými iráckou vládou“.

Bílý dům ve středu konstatoval, že stojí-li odsouzený o prezidentský pardon, musí žádat o milost v souladu se zavedenou procedurou. „S jeho žádostí bude naloženo stejně jako s kteroukoli jinou,“ řekl novinářům Obamův mluvčí Josh Earnest.

Jsem žena, oznámil vojín

Odsouzencův příběh dnes ještě získal na pikantnosti, když televize NBC News citovala z Manningova prohlášení, v němž vojín tvrdí, že chce být ženou:

Chelsea Manningová„Protože vstupuji do nové fáze svého života, chci, aby každý znal mé skutečné já. Jsem Chelsea Manningová, jsem žena. Vzhledem k tomu, jak se cítím a cítila jsem od dětství, chci co nejdříve podstoupit hormonální terapii. Také žádám, abyste se o mně ode dneška zmiňovali pod mým novým jménem a používali ženské zájmeno,“ prohlásil Manning.


Jsem připraven zaplatit vysokou cenu za život ve svobodné společnosti

Manning je na odmítnutí žádosti zjevně připraven. „Pokud moji žádost o milost odmítnete, odsloužím si svůj trest s vědomím, že někdy je třeba zaplatit vysokou cenu za život ve svobodné společnosti. Rád tu cenu zaplatím, pokud to znamená, že můžeme žít v zemi, která je opravdu založena na svobodě a oddána tezi, že všechny ženy a muži jsou si rovni,“ uzavřel Manning svou žádost.

Manning byl odsouzen za vyzrazení zhruba 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Vojín je v letech 2009 a 2010 předal serveru WikiLeaks, který je rozšířil. Prokuratura pro Manninga žádala 60 let vězení, soudkyně podle komentátorů ale zřejmě přihlédla k Manningovu mládí a naivitě.


Video Martin Řezníček o vývoji Manningova případu
video

Martin Řezníček o vývoji Manningova případu