Rakouští vládní politici se brání: Schwarzenberg pochrupuje a nedává pozor

Vídeň – Kritika Karla Schwarzenberga na adresu rakouské vlády kvůli její údajné nedostatečné aktivitě v evropské politice nezůstala bez odpovědi. Kancléř Werner Faymann i ministr zahraničí Michael Spindelegger exministru zahraničí vytkli jeho údajné pospávání nebo předstírání spánku.

Kancléř Faymann, jenž je zároveň šéfem rakouských sociálních demokratů (SPÖ), v rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Oberösterreichische Nachrichten 75letému předsedovi TOP 09 vytkl, že na zasedáních v Bruselu zřejmě nedával vždy pozor. Pozoroval ho prý na několika zasedáních a měl dojem, „že (Schwarzenberg) rád podřimoval a ne vše vnímal“.

Už před šéfem rakouské vlády se podobně vyjádřil Schwarzenbergův bývalý resortní protějšek a šéf rakouských lidovců (ÖVP) Spindelegger. V rozhovoru pro sobotní deník Der Standard rakouský šéf diplomacie řekl, že na rozhodujícím jednání rady EU o zbrojním embargu vůči Sýrii postrádal jasný Schwarzenbergův postoj, ačkoli ještě koncem května se prý k otázce jasně vyjadřoval. „Pak, na rozhodující schůzi, když Velká Británie a Francie řekly, že embargo musíme zrušit, jsem zůstal sám. Nikdo už nebyl na mojí straně. A on mi klidně řekne, že mám málo osobní odvahy. On na tom zasedání zavřel oči a dělal, že spí,“ kritizoval Spindelegger tehdejšího českého kolegu.

„Oni ovšem před hlasováním s námi ani nejednali a my po důkladné poradě s naším zastoupením a vzrušující debatě v plénu se rozhodli, jak hlasovat,“ sdělil předseda TOP 09 a český exministr zahraničí v reakci pro ČTK. Zbrojní embargo EU vůči Sýrii z května 2011 se vztahovalo na opozici i na vládu. Koncem letošního května se ministři zahraničí EU na zmíněné radě nedokázali dohodnout na prodloužení nebo změně embarga, které tak 31. května o půlnoci vypršelo.

Slovní přestřelky rozpoutal v rozhovoru pro předposlední vydání rakouského týdeníku Profil Schwarzenberg. „Myslím, že Spindelegger není na zahraniční a evropské politice zcela zainteresován,“ řekl. Ve stejném rozhovoru kritizoval, že obsahově se příliš neliší rakouští lidovci od sociálních demokratů. Obě nejsilnější rakouské strany spolu nyní tvoří velkou koalici. „Obě jsou nudné a nesmělé,“ konstatoval Schwarzenberg v rozhovoru.