Za chemickým útokem u Damašku stojí podle USA syrská vláda

Washington - Spojené státy dospěly k závěru, že chemický útok na civilisty nedaleko syrského Damašku minulý týden provedla syrská vláda. Podle agentury AP to prohlásil prezident Barack Obama. USA podle něj prozkoumaly důkazy a nedomnívají se, že syrská opozice má chemické zbraně nebo prostředky, jak je získat. O tom, jak USA zareagují, ale Obama ještě nerozhodl.

Bílý dům tvrdí, že plánuje případný vojenský útok proti Sýrii, a hledá podporu ze strany zahraničních partnerů. Konkrétní důkazy o tom, že do útoku chemickými zbraněmi v Sýrii z 21. srpna byla zapojena syrská vláda, ale Spojené státy zatím nepředložily. Někteří američtí zákonodárci Obamu vyzývají k tomu, aby případnou vojenskou akci nejdříve předložil Kongresu ke schválení.

Obama prohlásil, že cílem omezené akce by bylo odradit před budoucím použitím chemických zbraní. Jejich zneužívání podle něj zasahuje americké národní zájmy a „varovný výstřel“ by z dlouhodobé perspektivy mohl mít pozitivní dopad na americkou národní bezpečnost. „Přesně nastavený, omezený“ úder, nikoli dlouhé angažmá jako v Iráku, by mohlo stačit k tomu, aby vyslalo jasný signál, že použití chemických zbraní nelze tolerovat. Kdyby syrské chemické zbraně padly do špatných rukou, mohlo by to ohrozit americké národní zájmy.

„Dospěli jsme k závěru, že syrská vláda tyto útoky skutečně provedla, a jestliže tomu tak je, pak zde musí být mezinárodní důsledky,“ prohlásil Obama podle agentury Reuters v rozhovoru v pořadu PBS Newshour televizní stanice Public Broadcasting Service. „Chceme zajistit, že chemické zbraně nejsou mimo kontrolu způsobem, který by nakonec mohl zasáhnout naši bezpečnost,“ doplnil prezident Obama.

USA jsou prý s to jít proti Sýrii sami, když bude třeba
Včera Spojené státy uvedly, že akci proti syrské vládě podniknou i bez podpory spojenců nebo OSN. Diplomatické ochromení totiž prý nesmí zabránit odpovědi na údajný útok chemickými zbraněmi z minulého týdne v Sýrii. „V reagování nemůžeme být zdržováni neústupností Ruska – pokračující neústupností - v OSN,“ uvedla podle agentury AP mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová. „Situace je tak vážná, že vyžaduje odpověď,“ řekla také.

Video Intervence v Sýrii
video

Intervence v Sýrii

Odložit plány na bezprostřední úder proti Sýrii byl ve středu nucen britský premiér David Cameron. Generální tajemník OSN požádal o čtyři dny navíc pro vyšetřovatele OSN v Sýrii, aby mohli dokončit svou práci. Rusko uvedlo, že začít jednat o rezoluci OSN je předčasné, a britští labouristé dali na vědomí, že chtějí jasný důkaz o tom, že chemický arzenál použila syrská vláda.

Proti intervenci v Sýrii je trvale Rusko, které žádá vyčkat na zprávu expertů OSN vyšetřujících údajné útoky chemickými zbraněmi, a také Írán.