Německo se potýká s přílivem azylantů

Hamburk - V Německu výrazně přibývá žadatelů o azyl, oproti loňskému roku je jich skoro dvojnásobek. Politici hrozí, že země nápor nezvládne. Zatímco v Berlíně se proti nově příchozím demonstruje, v Hamburku zachránili běžence před deportací stovky dobrovolníků. Místo na ulici bydlí uprchlíci v jednom z kostelů.

V kostele u hamburského přístavu našlo dočasné ubytování asi 80 uprchlíků z Libye. Podpořit je přišly stovky solidárních Němců. „Co minutu někdo přišel s darovaným oblečením nebo do kostela přinesl něco jiného - jídlo, koláč,“ říká místní pastor Martin Paulekon.

Jedním z uprchlíků je mladík Mohamed. Před třemi lety odešel z Nigeru pracovat do Libye. Pak ale vypukla válka. „Každý den tam ozbrojenci někoho zabili,“ říká. Následoval riskantní útěk přes moře do Itálie. Mohamed a ostatní tvrdí, že se jich tamní úřady pokusily zbavit; údajně jim daly několik set eur a poslaly je dál do Evropy. Nakonec skončili bez prostředků na ulicích Hamburku. Radnice je chtěla poslat zpátky, ujala se jich ale farnost. 

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Dočasní obyvatelé hamburského kostela jsou jen špičkou ledovce v moři uprchlíků, která se valí na Německo. Od začátku roku je jich přes 43 tisíc, oproti loňsku skoro dvojnásobek. Do Německa míří například kvůli válkám v Sýrii a Afghánistánu, nejčastěji ale o azyl žádají Čečenci - včetně stovek potenciáně nebezpečných islamistů. „Je to alarmující. Pobyt lidí, kteří nemají na azyl nárok, musí být co nejrychleji ukončen,“ reaguje ministr vnitra Hans-Peter Friedrich. Aktivisté ale ministrovi vyčítají, že si těsně před volbami pohrává se strachem z cizinců. 

Ty nepřijímají zdaleka všude tak otevřeně jako v Hamburku. Otevření azylového centra uprostřed panelákového sídliště ve východním Berlíně vyvolalo několikadenní protesty místních obyvatel.

Hamburčané naopak chodí uprchlíky učit německy nebo s nimi alespoň hrát fotbal. V kostele mohou nezvyklí návštěvníci zůstat nejdéle do října, pak už tu bude příliš zima. Kam se na své cestě vydají dál, zatím nevědí.