Nejmladší násilník z indického autobusu si odpyká tři roky

Dillí – Soud v indickém Dillí odsoudil nejmladšího z šestice násilníků, kteří loni hromadně znásilnili studentku v indickém autobuse, ke třem letům v nápravném zařízení. Mladík, jemuž bylo v době spáchání zločinu 17 let, byl obžalován ze spoluúčasti na znásilnění a vraždě. Dívka totiž později vážným zraněním podlehla. Jde o první verdikt v případu, který koncem loňského roku vyvolal velkou pozornost indické i zahraniční veřejnosti.

Mladík byl podle obžaloby v šestičlenné skupině mužů, kteří loni v prosinci vlákali třiadvacetiletou studentku i s jejím přítelem do autobusu. Přítele zbili, ženu skoro hodinu znásilňovali a pak oba nahé vyhodili na silnici. Násilník, jehož jméno nebylo zveřejněno, vinu popíral, nicméně podle policie si z celé šestice počínal vůbec „nejbrutálněji“.

Mladík byl souzen odděleně od ostatních podezřelých u speciálního soudu pro mladistvé, protože mu v době spáchání činu chybělo asi půl roku k oslavě osmnáctin. Vynesení rozsudku soud čtyřikrát odložil. Nyní ho soud shledal vinným, uvedl obhájce Rádžéš Tivarí. Vedoucí vyšetřování posléze upřesnil, že mladík byl za znásilnění a vraždu odsouzen ke třem letům.

Případ mimořádně brutálního znásilnění, na jehož následky později mladá žena zemřela, vyvolal v Indii vlnu protestů, jež vedly k reformám zákonů o sexuálním napadení. Čtyři další obžalovaní jsou souzeni v Dillí a hrozí jim tresty smrti, rozsudek se čeká v polovině září. Šestý muž byl v březnu nalezen v cele mrtvý; podle vězeňské stráže se oběsil.