„Peer“ a „Angela“ se utkali v televizním duelu

Berlín - Dva hlavní kandidáti na příštího německého kancléře - současná šéfka vlády Angela Merkelová a její sociálnědemokratický vyzývatel Peer Steinbrück se utkali v jediném předvolebním televizním duelu. Steinbrück se pokoušel zpochybnit politiku nynější kancléřky, Merkelová vytrvale oponovala. Oba shodně vyloučili účast Německa na vojenském úderu v Sýrii. Hodinu a půl trvající debata, kterou přenášely živě čtyři německé televizní stanice, se obešla bez osobních útoků. Oba politici se dokonce několikrát oslovili i jménem - v době takzvané velké koalice byli totiž blízkými spolupracovníky. Podle agentury DPA nemá duel jasného vítěze.

Zdroj: ČTK/AP Autor: AP Photo / WDR, max. Kohr

Podle posledních průzkumů si předsedkyně křesťanských demokratů (CDU) stojí před volbami plánovanými na 22. září podstatně lépe než lídr sociálních demokratů (SPD). Pro Steinbrücka tak byl tento televizní duel zřejmě poslední příležitost, jak naklonit preference ve prospěch svůj i celé sociální demokracie.

Steinbrück hned v úvodu kancléřce vytkl politiku nečinnosti a vyčkávání. „Zneklidňuje mne představa země, která vychází ze zachovávání současného stavu,“ poznamenal útočně. Vyzval přitom, aby se Němci nenechali od kancléřky „houpat“. Zanechává prý za sebou více problémů. „Takhle se budoucnost nedá vyhrát,“ varoval.

Merkelová ale věcně poukázala na podle jejího názoru aktuálně dobrou situaci země. „Německo je motor růstu. Německo je kotva stability,“ opáčila svému protivníkovi. Ve volbách podle ní půjde o základní otázku: Komu mohou lidé více věřit, že na tom bude Německo dobře? A hned vyzývateli v předvolebním tónu vypočetla úspěchy své vlády: mnoho lidí se dnes má lépe než před čtyřmi roky, je tolik zaměstnaných jako nikdy dříve, každý mladý člověk má perspektivu vzdělání.

Angela Merkelová a Peer Steinbrück čelí otázkám novinářů
Zdroj: AP Photo / WDR

Kancléřka mimo jiné slíbila, že spolkový kabinet se v roce 2015 už nebude muset zadlužovat. S křesťanskými demokraty ve vládě podle ní bude možný další vzestup země. „Ukázali jsme, že to umíme, a to i v těžkých dobách,“ dodala s narážkou na úspěšné zvládnutí dluhové krize v eurozóně jejím kabinetem.

Sýrie se nevyhnula ani německému duelu

Merkelová zdůraznila, že na použití chemických zbraní v Sýrii je potřeba „kolektivní reakce OSN“. V souvislosti s rozhodnutím amerického prezidenta Baracka Obamy požádat o souhlas s útokem v Sýrii Kongres dala najevo, že je ještě čas obnovit úsilí k zajištění akce OSN.

Steinbrück ke stejnému tématu řekl, že by se ani on jako kancléř vojenské akce nezúčastnil. Velmi by prý litoval, kdyby Spojené státy zaútočily osamoceně bez mezinárodního mandátu.


Steinbrück měl také kancléřce za zlé, že v době eurokrize požadovala na postižených zemích „smrtící dávku“ úspor. Na to šéfka německé vlády odpověděla, že jako kancléřka nese odpovědnost za to, aby reformní tlak na Řecko nepolevil. Připomněla také, že Aténám bylo povoleno přejít na euro bez splnění stanovených podmínek, a to se stalo za koaliční vlády SPD a Zelených.

Merkelová na oplátku SPD vytkla její záměry v daňové politice. Zamýšlené zvýšení daní by podle ní zhoršilo nynější dobrou výchozí pozici ekonomiky a postihlo by především střední třídu a živnostníky. Kancléřka také během večera poprvé jednoznačně vyloučila zavedení mýtného pro osobní auta na německých dálnicích, jak se o tom v poslední době v zemi hodně diskutovalo.

Tým snů: Peer a Angela

Oba politici se snažili věcně argumentovat bez větších osobních výpadů. Několikrát se na sebe i obraceli jménem. V minulosti byli blízkými spolupracovníky z dob takzvané velké koalice (2005 až 2009). Steinbrück tehdy dělal Merkelové ministra financí a německá média této dvojici přezdívala „tým snů“, kterému se bez větších škod podařilo Německo provést mezinárodní finanční krizí po pádu americké banky Lehman Brothers.

Merkelová tedy stojí v čele vlády už osm let. Po velké koalici s SPD setrvala v kancléřském křesle i za nynější koalice s FPD. A průzkumy jí dávají naději na další čtyřleté období po blížících se volbách. Preference unie CDU a sesterské CSU se stabilně drží okolo 40 procent a s podporou FDP může Merkelová pomýšlet na pokračování ve společném vládnutí. Naproti tomu SPD výrazně zaostává s odhady mezi 22 až 27 procenty.

Video Rozhovor s Petrem Robejškem
video

Rozhovor s Petrem Robejškem