Mursí bude souzen za podněcování k zabíjení a násilí

Káhira - Sesazený egyptský prezident Muhammad Mursí bude souzen za podněcování k násilí vůči demonstrantům, kteří protestovali před jeho palácem. Rozhodl o tom egyptský prokurátor. Termín zahájení procesu zatím nebyl stanoven. Před soud v Káhiře bude Mursí postaven společně se 14 dalšími členy islamistického Muslimského bratrstva.

Případ, v němž bude Mursí souzen, se datuje k jednomu z nejhorších výbuchů násilí za dobu jeho zhruba ročního prezidentství. Nejméně 100 tisíc protestujících se loni 4. prosince sešlo před prezidentským palácem, aby protestovali proti dekretu zajišťujícímu nenapadnutelnost Mursího rozhodnutí a proti spornému návrhu ústavy, který byl schválen parlamentem s převahou islamistů. Protestující požadovali, aby Mursí odvolal plánované referendum.

Druhý den islamistické skupiny a Mursího stoupenci zaútočili na demonstranty, kteří se před prezidentským palácem utábořili, což vyústilo v krvavé pouliční bitky, po nichž zůstalo nejméně deset mrtvých. Odpůrci Mursímu zazlívali, že se při obraně svého paláce spoléhá na organizované gangy.

„Podněcování k zabíjení a násilí“

Vyšetřování prokuratury nyní údajně ukázalo, že Mursí nejprve požádal republikánskou gardu a ministra odpovědného za policii, aby protest před palácem ukončili. Ti to ale odmítli kvůli obavám z krvavé konfrontace. Mursího lidé pak údajně svolali své stoupence, aby protest rozehnali násilím. Obvinění zahrnují „páchání násilí a podněcování k zabíjení a násilí“.

Muslimské bratrstvo a jeho politické křídlo popírají, že by násilím umlčovaly kritiku a ze zahájení násilných střetů obviňují své oponenty.

Demonstrant strhává plakát MubarakaV Egyptě se před soudem zpovídá také někdejší dlouholetý prezident Husní Mubarak, a to z údajné spoluviny na smrti zhruba osmi stovek demonstrantů při protivládních protestech v roce 2011. Mubarak byl v srpnu propuštěn z vyšetřovací vazby a nyní pobývá pod policejním dohledem ve vojenské nemocnici.


Policie v oblasti Mínja ve středním Egyptě v neděli zatkla dalších šest členů Muslimského bratrstva. Prozatímní prezident Adlí Mansúr kromě toho jmenoval 50 členů nové ústavní rady, která má připravit změny v ústavě schválené islamisty. V radě zasedají mimo jiné umělci, spisovatelé, mladí aktivisté, bývalý prezidentský kandidát Amr Músá či zástupci křesťanské koptské církve.

Muhammada Mursího, který vzešel z řad Muslimského bratrstva, odstavila po roce jeho působení v prezidentském úřadu 3. července armáda. Muslimské bratrstvo proti svržení pořádá v celé zemi protesty a označuje ho za puč.


Video Redaktor aktuálně.cz Martin Novák k situaci v Egyptě
video

Redaktor aktuálně.cz Martin Novák k situaci v Egyptě