Ukrajinská opozice prý v Česku chystala akci proti prezidentovi

Kyjev/Praha - Ukrajinská opozice v Česku připravovala provokační akci, jejímž cílem bylo vyrobit důkazy o podílu prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče na vraždě vlivného politika a podnikatele Jevhena Ščerbaně v roce 1996. Kyjevskému listu Segodňa to řekl první náměstek ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin. Informace o „diskreditační akci“ jsou podle Kuzmina neprověřené, dál je zapotřebí je zkoumat.

Miliardář Ščerbaň, poslanec a šéf vlivné ukrajinské finanční skupiny, byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí. Vyšetřování bylo uzavřeno počátkem letošního roku se závěrem, že zločin si objednala vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Bývalé premiérce by v případě odsouzení hrozilo doživotí.

Tymošenková obvinění rozhodně odmítá, podle jejích obhájců mohl mít ve zločinu prsty Janukovyč, její hlavní politický oponent. „Motiv k vraždě Ščerbaně měl Janukovyč. Čtyři měsíce po Ščerbaňově smrti se stal gubernátorem Doněcké oblasti, což by se za Ščerbaňova života nikdy nestalo,“ prohlásil letos v lednu advokát Serhij Vlasenko.

Kuzmin v rozhovoru pro dnešní list Segodňa řekl, že v Praze se s lidmi Tymošenkové sešel bývalý major ukrajinské prezidentské ochranky Mykola Melnyčenko. Obdržel od nich návrh, aby část důkazů, jež má prý k dispozici, zfalšoval tak, aby podezřelým ve Ščerbaňově kauze se stal Janukovyč. „Všechno je to třeba objasnit,“ řekl Kuzmin, aniž dodal další podrobnosti.

S Melnyčenkem se v Praze setkal manžel Tymošenkové Oleksandr, který v Česku loni získal azyl. Sám Tymošenko letos v květnu časopisu Forbes řekl, že návrh na obvinění Janukovyče z vraždy mu předložil Melnyčenko. S bývalým majorem ochranky se ale jako s nedůvěryhodnou osobou odmítl bavit a víckrát se s ním nesešel.

Podle Kuzmina se v Česku chystaly i další provokace, včetně spiknutí proti jeho osobě. Prokurátor bez dalších podrobností uvedl, že mělo být dojednáno jeho zatčení při loňské služební cestě do Spojených států. Prokutáror Kuzmin se výrazně angažoval v takzvané plynové kauze, při níž byla Tymošenková před dvěma lety odsouzena k sedmi letům vězení.

V dnešním rozhovoru pro Segodňa Kuzmin dále uvedl, že tento týden v Praze byla skupina ukrajinských státních žalobců vedená generálním prokurátorem Viktorem Pšonkou. Podle Kuzmina požádali o výslech bývalého ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna, který v roce 2011 dostal v ČR azyl. Na Ukrajině byl obžalován z mnohamilionových finančních machinací. Při podvodech se státními zakázkami měl podle žalobců způsobit státu škodu ve výši 31,9 milionu hřiven (76,8 milionu korun).

Podle Pšonkovy náměstkyně Lilije Frolovové výslech Danylyšyna provedla česká strana a ukrajinští vyšetřovatelé byli přítomni. Sám Pšonka při výslechu nebyl.

O pobytu generálního prokurátora Ukrajiny na svých webových stránkách v minulých dnech informovalo Nejvyšší státní zastupitelství ČR a ministerstvo spravedlnosti.