Fámy přijdou čínské uživatele internetu draho

Peking - V Číně budou od nynějška „nezodpovědné fámy“ předávané po internetu trestné. Za šíření nepravdivých informací na webu hrozí až tři roky vězení. Tvrdým opatřením se snaží vláda dostat pod kontrolu komunitní sítě, jejichž prostřednictvím mohou Číňané diskutovat o politice navzdory přísné cenzuře.

Podle právního výkladu nejvyššího soudu a prokuratury, o němž informovala tamní média, mohou být lidé obviněni z urážky, jestliže si fámu, kterou vytvoří, přečte 5 000 uživatelů nebo pokud je taková fáma více než 500krát sdílena. Za to hrozí až tři roky vězení, což je v této nejlidnatější zemi světa standardní trest za urážku.

„Lidé jsou pohoršeni a reakce ve společnosti je silná. Jednohlasně žádají pádný právní postih trestné činnosti, jako je využívání internetu k šíření fám a urážek lidí,“ prohlásil podle tamních médií mluvčí soudu Sun Ťün-kung. Žádná země by nepovažovala pomlouvání lidí za 'svobodu slova'," dodal.

Interpretace nejvyššího soudu také konstatuje, že „závažným případem“ je šíření falešných informací nebo fám po internetu, které u dotčených lidí vyvolávají psychické utrpení. Jiným závažným případem je šíření falešných informací, které vyvolávají protesty, etnické či náboženské nepokoje nebo mají „špatný mezinárodní dopad“.