Tragédie v ruské léčebně: Při požáru zahynuly desítky pacientů

Moskva – Při požáru v ruské psychiatrické léčebně u Novgorodu zemřelo 37 lidí. Nalezeno zatím ale bylo pouze 15 těl. Jedná se o jedno z nejtragičtějších neštěstí svého druhu v Rusku v poslední době. Požár vypukl hodinu po půlnoci. Podle primáře oheň založil pacient, který kouřil v posteli cigaretu. Vyšetřovatelé ale nevylučují, že požár byl nezaviněný.

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Russian Emergency Ministry

Oheň zcela zničil budovu, v níž byli umístěni mužští pacienti léčebny. Ta se nachází ve vesnici Luka zhruba 500 kilometrů od Moskvy. Živel celkově zachvátil 670 čtverečních metrů plochy. 

Okolnosti požáru nyní zkoumají vyšetřovatelé, kteří zahájili domovní prohlídky a konfiskace dokumentů. Na místo neštěstí se vydal Alexandr Bastrykin, šéf Vyšetřovacího výboru Ruské federace, označovaného někdy za ruskou obdobu amerického Federálního úřadu pro
vyšetřování (FBI), aby vyšetřování osobně koordinoval.

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz v Rusku:

„V Rusku jsou problémy s investicemi, do podobných zařízení se tam investuje málo - nehledě na sliby, které dává po podobných požárech ruská vláda, se prakticky nic nemění. Za letošní rok už vzniklo dvacet takových požárů. Zdravotnická zařízení tohoto typu jsou navíc často na odlehlých místech a hasiči a zdravotníci tak na místo požáru dorazí až za delší dobu.“


Požár podle vyšetřovatelů mohl zavinit jeden z pacientů, který zapálil svou postel úmyslně. Podle jiné verze mohl dotyčný usnout s hořící cigaretou, od níž se vznítila matrace. Ošetřovatelky pak viděly muže, který v plamenech vyběhl ze svého pokoje.

Hasič bojuje s požárem auta
Zdroj: ČT24
Autor: Petr Šrámek

23 lidí ze 60 stačilo z budovy utéct. Nikdo další nepřežil. Podle spolupracovníka Aktuálně.cz v Rusku Jiřího Justa byla navíc většina pacientů slepá nebo po amputaci, což jim útěk znemožnilo, i když se v místnostech nenacházely mříže. Mezi oběťmi je podle médií i šestačtyřicetiletá ošetřovatelka, která zahynula, když se pokoušela zachránit pacienty.

Snaha léčebnu zavřít u soudu neprošla

Šéf požárních inspektorů Jurij Deševych uvedl, že úřady se snažily léčebnu kvůli nevyhovujícímu stavu uzavřít, ale soud pouze nařídil, aby vedení odstranilo nedostatky do srpna příštího roku.

  • Požár je dalším z podobných neštěstí na ruských psychiatrických klinikách, kde kvůli ztížené možnosti útěku umírají desítky lidí. Nejtragičtější letošní požár se odehrál v dubnu v léčebně v obci Ramenskij poblíž Moskvy, kde v plamenech zemřelo 38 lidí.
/*json*/{"map":{"lat":58.681890162954,"lng":32.790970802307,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Výběr případů požárů v sociálních zařízeních v Rusku za posledních 15 let s větším počtem obětí (řazeno podle počtu obětí):

62 - 20. března 2007 - Při požáru v domově důchodců v městečku Kamyševatskaja na jihu Ruska zahynulo 61 klientů domova a jedna zdravotní sestra.

46 - 9. prosince 2006 - V moskevské léčebně pro narkomany zahynulo při požáru 46 lidí, dalších 214 lidí se podařilo zachránit. Signalizace sice fungovala, ale únikové východy zůstaly zavřené. Požár způsobil žhář.

38 - 26. dubna 2013 - 38 obětí si vyžádal požár v psychiatrické léčebně ve vsi Ramenskij u Moskvy.

37 - 13. září 2013 - Požár psychiatrické léčebny ve vsi Luka v Novgorodské oblasti severozápadně od Moskvy si vyžádal 37 obětí.

29 - 4. listopadu 2007 - Nejméně 29 obětí si vyžádal požár, který zachvátil domov důchodců v obci Velje-Nikolskoje u Tuly ve středním Rusku.

28 - 10. dubna 2003 - Při požáru ve školním internátu pro hluchoněmé v dagestánské Machačkale přišlo o život 28 dětí ve věku od osmi do 14 let; další stovka byla zraněna.

23 - 30. ledna 2009 - Požár v domově důchodců v Podjolsku v republice Komi na ruském severu připravil o život 23 lidí.

22 - prosinec 1999 - Požár v psychiatrickém internátu u Petrohradu si vyžádal 22 životů.

21 - březen 1999 - V internátu u Vologdy zahynulo 21 lidí.

Devět - 9. prosince 2006 - Nejméně devět obětí si vyžádal požár na psychiatrické klinice ve městě Tajga v jihosibiřské Kemerovské oblasti.

Sedm - prosinec 2005 - Sedm obětí si vyžádal požár v zařízení pro psychicky nemocné vězně u Moskvy.

Šest - 24. října 2002 - Ve vsi Filimonovka u Moskvy v psychiatrickém internátu zahynulo v důsledku požáru šest dětí.


Video Komentář Jiřího Justa
video

Komentář Jiřího Justa