V sídle amerického námořnictva se střílelo: 13 mrtvých

Washington – V areálu amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu bylo při střelbě zraněno několik lidí, tři z nich vážně. Zemřelo nejméně 13 osob. Policie už zlikvidovala jednoho útočníka. Agentura Reuters uvedla, že jde o Aarona Alexise. Policie ale dál pátrá po dvou možných střelcích. Jejich motiv zůstává neznámý. Podle amerických úřadů ovšem není důvod domnívat se, že střelba v objektu byla teroristickým činem.

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Jacquelyn Martin

Zabitým střelcem je podle úřadů zaměstnanec námořnictva, jehož pracovní zařazení se letos změnilo. U jeho těla se našla automatická puška a pistole. Jednalo se podle očitých svědků o vysokého „tmavého“ muže , který byl oblečený „celý v modrém“.

Podle nejmenovaných policejních zdrojů se jedná o 34letého Aarona Alexise původem z Texasu. „Jen se otočil a začal pálit. Mířil vysoko a netrefil. Nic neříkal. Jakmile jsme si uvědomili, že střílí, snažili jsme se utéci z budovy,“ řekla zaměstnankyně úřadu Terrie Durhamová, která s kolegy narazila na střelce v hale třetího patra.

Střelba vypukla z dosud neznámých důvodů v 08:20 místního času (14:20 SELČ), upřesnilo vojenské námořnictvo v prohlášení. Nejprve se v médiích hovořilo pouze o jediném střelci. V prostorách, kde je velitelství námořních operací i správní budovy, je stále „aktivní střelec“, konstatoval mluvčí policie v americkém hlavním městě Anthony Clay.

Svědci popisovali střelce rozdílně

Teorii o více útočnících rozvířili podle všeho zaměstnanci, kteří postupně opouštěli budovu. Jejich výpovědi o popisu útočníka se totiž značně lišily. Například Todd Brundidge stál v jednu chvíli od střelce jen pár metrů. „Zrovna jsem telefonoval, když přiběhl kolega a říká: 'Hele, tohle není požární poplach, ale někdo tady střílí'. Okamžitě jsme běželi ven a po cestě nabírali další lidi. Na konci jedné chodby jsme spatřili muže, který po nás začal střílet. Výstřely se ale ozývaly i z jiné části budovy,“ řekl svědek.

Střelba ve Washingtonu
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Manuel Balce Ceneta

Washingtonská policejní šéfka Cathy Lanierová na tiskové konferenci prohlásila, že předpokládaní útočníci byli oblečení ve vojenském stylu. Podle BBC nyní policie pátrá po jednom mladém bělochovi nosícím vojenský oděv a jednom černochovi kolem padesáti let. Policie vyzvala, aby se lidé schovali ve svých kancelářích a neopouštěli je.

Kvůli pátracím vrtulníkům nad objektem zastavilo washingtonské Reaganovo letiště na několik hodin odlety. V budově pracují zhruba tři tisíce lidí.

Obama označil útok za „zbabělý čin“

„Stále nevíme veškerá fakta. Chceme ale poděkovat námořnictvu, policii a doktorům - všichni zareagovali rychle. Učiníme vše, aby pachatelé byli dopadeni,“ konstatoval prezident Barack Obama s tím, že jde o zbabělý čin, který musí být potrestán.

Ten požádal místní i federální úřady, aby se na vyšetřování podílely společně. Podle Obamy útočníci mířili na vojenské námořnictvo i civilní personál. „Modlíme se za všechny, kdo byli postiženi, jsme v myšlenkách s jejich rodinami,“ dodal prezident. Mezi oběťmi jsou podle médií nejméně dva policisté.

Barack Obama, americký prezident:

„Terčem byli muži a ženy, kteří pracují pro svoji zemi. Byli to patrioti, kteří vědí, jak čelit podobným hrozbám v zahraničí. To, co se stalo dnes, ale nikdo nečekal – aby na ně byl proveden zbabělý útok na domácí půdě. Uděláme vše pro to, aby byli útočníci potrestáni.“


Na místo dorazily desítky vozidel záchranné služby i vrtulníky, které se snaží evakuovat raněné. Lidem v okolí areálu bylo doporučeno, aby nevycházeli. Zavřené zůstávají blízké školy, jelikož panují obavy, aby jeden z útočníků neuprchl ven z areálu. V blízkosti budovy jsou ale i další klíčové instituce - například Bílý dům nebo Pentagon.

Video Střelba ve Washingtonu
video

Střelba ve Washingtonu

Střelba ve Washingtonu

zpr: 21:00, 16.9.2013

Komentář Martina Řezníčka (17:30)

Vstup Martina Řezníčka

Barack Obama ke střelbě ve Washingtonu

Telefonát Martina Řezníčka (22:00)

Aktuální informace o incidentu v USA (23:00)

Americké vojenské námořnictvo uvedlo, že zaznamenalo ráno v budově tři výstřely. Armáda později uvedla, že může být střelců víc. 

„Jedná se o sídlo důležité části námořnictva, kde se plánuje výstavba plavidel, ponorek a kde se pro ně zajišťuje rozpočet. Je to důležité centrum s přísnými bezpečnostními prověrkami,“ připomněl zpravodaj ČT ve Washingtonu Martin Řezníček.

Výběr případů střelby do lidí v USA v posledních letech (deset a více obětí):

16. dubna 2007 - Student z Jižní Koreje Čo Sung-hu postřílel na Virginském polytechnickém institutu a státní univerzitě v Blacksburgu 32 lidí a pak spáchal sebevraždu.

24. prosince 2008 - Bruce Jeffrey Pardo, převlečený za Santa Clause, přišel krátce před půlnocí na vánoční večírek na předměstí Covina v Los Angeles a postřílel devět lidí; dům zapálil a několik hodin na to jinde spáchal sebevraždu.

3. dubna 2009 - Naturalizovaný imigrant z Číny Jiverly Antares Wong postřílel ve středisku pro imigranty v Binghamtonu (stát New York) 13 lidí; poté spáchal sebevraždu.

5. listopadu 2009 - Psycholog americké armády, major Nidal Malik Hasan postřílel 13 lidí a asi 29 osob zranil na vojenské základně Fort Hood v Texasu.

19. července 2012 - Maskovaný střelec James Holmes při premiéře nového filmu o Batmanovi Temný rytíř povstal na předměstí Denveru v americkém státě Colorado postřílel 12 lidí.

16. září 2013 - Nejméně 12 lidí přišlo o život a několik dalších bylo zraněno při střelbě v budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu. Mezi oběťmi jsou nejméně dva policisté, ze zraněných jsou tři v kritickém stavu. Motiv střelby jednoho až tří útočníků se stále nezná.


/*json*/{"map":{"lat":38.874633,"lng":-76.994547,"zoom":15,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":38.874633,"lng":-76.994547,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/