Zrušte sankce, přestaneme obohacovat, navrhuje Írán

Teherán - Nový íránský prezident Hasan Rúhání je prý připraven nechat zavřít továrnu na obohacování uranu ve Fordo výměnou za zrušení protiíránských sankcí. S odvoláním na informace rozvědek to napsal německý týdeník Der Spiegel.

Rúhání, který byl zvolen v červnu a v minulosti působil jako vyjednávač o jaderném programu, chce podle německého týdeníku za uzavření továrny žádat zrušení amerických i evropských sankcí proti Íránu, zrušení zákazu vývozu íránské ropy a také zákazu mezinárodního obchodování pro íránskou centrální banku. Podle týdeníku by Rúhání mohl detaily své nabídky ohlásit možná už při projevu před Valným shromážděním OSN koncem září. Rozšířenou spolupráci prý v pondělí slíbil členským zemím Mezinárodní agentury pro atomovou energii také šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí.

Středisko na obohacování uranu ve Fordo leží nedaleko středoíránského města Kom. Otevřeno bylo před dvěma lety, ale patří k nejmodernějším íránským jaderným pracovištím. Je navíc pod zemí, takže je nezničitelné běžnou municí. Skoro 700 centrifug na obohacování uranu do 20 procent je zřejmě 70 metrů pod zemí. Írán má ale mnohem větší pracoviště na obohacování uranu v Natanzu.


Komentátoři upozorňují, že pokud se Rúhání rozhodne zlepšit vztahy své země se světem, musí prokázat, že za to něco získal, aby si udržel domácí podporu. Nemůže si dovolit ohrozit to, co Írán vydává za své základní právo, totiž technologii obohacování uranu. Republikánská garda, která stojí za režimem duchovních, by ho mohla obvinit ze zrady. Pro ni je Rúhání, který studoval v Komu a také v Glasgowě, příliš kosmopolitní.

/*json*/{"map":{"lat":34.262536826233,"lng":50.904293060303,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle tajných služeb jsou ekonomické výsledky Íránu mnohem horší než ty, které Teherán oficiálně přiznává. Státnímu bankrotu prý je země schopna se vyhnout jedině v případě, že se zbaví sankcí. V prvních čtyřech měsících roku inflace dosáhla 40 procent a kupní síla ríjálu prudce klesla. Banky jsou zadlužené a miliony domácností nedokážou platit výdaje. Do červených čísel se propadl průmysl, výroba automobilů poklesla o 50 procent.

Video Komentář Josefa Krause
video

Komentář Josefa Krause

I kdyby se Rúhánímu podařilo dosáhnout výměny uzavření provozu ve Fordo za zrušení sankcí, zbude vyřešit mnohé citlivé otázky: Kdo dohlédne na rozmontování centrifug? Bude skoro 200 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent vydáno pod mezinárodní dohled? Co se stane s těžkovodním reaktorem v Aráku, který má být spuštěn příští rok a v němž by se mohlo začít vyrábět plutonium využitelné pro výrobu jaderné bomby?