Členka Pussy Riot drží hladovku proti krutým podmínkám ve vězení

Moskva – Hladovkou začala dnes bojovat proti podmínkám ve vězeňském táboře členka ruské punkové skupiny Pussy Riot Naděžda Tolokonnikovová. V táboře jí prý hrozí smrt. Tolokonnikovovou a další členku kapely Mariju Aljochinovou soud poslal na dva roky do vězení za loňskou „punkovou modlitbu“ v moskevském kostele. Trest jim skončí příští rok v březnu, žádosti o předčasné propuštění i o zmírnění trestu jim soudy zamítly.

„V pondělí 23. září zahajuji hladovku. Je to krajní metoda, ale jsem naprosto přesvědčená, že je to pro mě jediné možné východisko ze vzniklé situace. Správa tábora mě nechce slyšet,“ uvádí punkerka v dopise adresovaném ruským úřadům. V táboře, kde si odpykává trest, jsou vězenkyně podle ní nuceny pracovat 16 hodin denně, od 07:30 do 00:30. „Na spánek v nejlepším případě zbývají čtyři hodiny,“ dodává.

Poukazuje také na to, že některé trestankyně jsou vystavovány bití jinými vězněnými ženami. „Režim v táboře je ve skutečnosti vytvořen tak, aby potlačování vůle člověka, jeho zastrašování a přeměnu v mlčícího otroka prováděly odsouzené, které vedou pracovní brigády… a dostávají příkazy od náčelníků,“ uvádí Tolokonnikovová.

Hladovku držela letos po dobu 11 dnů i Aljochinová. Protestovala tak proti zamítnutí své žádosti o předčasné propuštění městským soudem v Bereznikách, kde si trest v té době odpykávala.