Policisté vyklidili severofrancouzský romský tábor

Paříž - Francouzská policie vyklidila romský tábor v Roubaix na severu země. Zásah začal kolem sedmé hodiny ráno, těžká technika pak začala z místa odstraňovat karavany, které patřily romským rodinám. V táboře žilo asi 200 lidí, většina z nich ho opustila již před dnešní akcí. Podle organizace Amnesty International bylo v první polovině letošního roku ve Francii vyhnáno z dočasných tábořišť asi 10 tisíc Romů.

Podle místních médií vyklizení tábořiště proběhlo v poklidné atmosféře. Starosta města policii požádal o zásah v táboře z důvodů „bezpečnostních, hygienických a kvůli výhradám místních obyvatel“. Jak starosta uvedl, v obci dále žije na dvou místech zhruba 150 Romů.

Francouzský ministr vnitra Manuel Valls tento týden v úterý shodou okolností uvedl, že ze země by měla být vyhoštěna většina Romů. Za svá slova si vysloužil velkou vlnu kritiky i ze strany EU. Valls před pár dny podpořil místní zastupitelstva v akcích proti nelegálním romským tábořištím. Jak uvedl, styl života lidí romského původu je prý v ostrém rozporu s tím francouzským, a proto by se měli vrátit do Rumunska a do Bulharska.

/*json*/{"map":{"lat":50.712112896185,"lng":3.1777954101562,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/