Čína slibuje reformu pracovních táborů. Zatím bez výsledků

Peking - Čínská vláda už půl roku slibuje reformu pracovních táborů, které se plní hlavně kritiky režimu. Výsledek ale zatím není vidět. Vláda v jihočínské metropoli Kuang-čou teď oznámila, že do konce roku tábory zavře a všechny odsouzené propustí. Bojovníci za lidská práva ani bývalí političtí vězni ale reformám příliš nevěří.

Experti reformy a uzavírání táborů vítají. Byly podle nich ideálním nástrojem k zneužívání moci. „Řešení tohoto problému neznamená, že v Číně bude svoboda. Ale přinejmenším skončí tento druh týrání,“ uvedl politolog Čang Čchien-fan. Ti, co pracovní tábory sami zažili, chystaným reformám příliš nevěří. „Reformy jsou dobré, ale nezveřejnili, jak je chtějí dělat. Oni to totiž nevědí. Jde o líbivou frázi. Plán neexistuje,“ upozornila aktivistka a bývalá vězeňkyně Cchao Šun-liová.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Systém pracovních táborů vznikl v Číně v padesátých letech k vymýcení kontrarevolucionářů a třídních nepřátel. Umožňuje policii poslat lidi na nucené práce bez soudu až na čtyři roky. Dnes se hodí k potrestání drobných zločinů a kritiků režimu. Odhaduje se, že ve 320 převýchovných táborech pyká asi 200 tisíc vězňů.

Systém přežívá 60 let i proto, že vláda vidí v táborech účinný nástroj k udržování stability společnosti a udržení se u moci. Nemusí aktivisty a své kritiky dlouhodobě tahat po soudech. Může se jich dočasně zbavit prakticky ze dne na den. Reformy jsou tedy vítané, většina lidí jim ale příliš nevěří.