Babišova žaloba kvůli StB se odkládá na leden – k soudu nikdo nepřišel

Bratislava – Bratislavský soud dnes odročil na konec ledna líčení ve věci žaloby podnikatele Andreje Babiše. Šéf ANO se domáhá toho, že byl neoprávněně veden ve svazcích komunistické tajné policie StB jako agent. K soudu se dnes nedostavil ani on ani žádný ze svědků, které Babiš navrhl vyslechnout.

Soud na dnešek předvolal tři bývalé Babišovy spolupracovníky v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde Babiš v 80. letech pracoval. Právě v této době se Babiš podle archivního svazku údajně stal důvěrníkem a později i agentem komunistické tajné policie.

Ačkoliv soud o Babišově žalobě dnes nejednal, z vyjádření jeho právníků a zástupců Ústavu paměti národa (ÚPN) vyplývá, že obě strany se přou o to, které důkazy lze v procesu projednat. Právní zástupce ÚPN, jenž svazky Státní bezpečnosti spravuje, předložil soudu dokumenty, podle nichž se Babiš prý zúčastnil akce organizované československou tajnou službou pod názvem Oko. Detaily o dokumentu odmítl ÚPN komentovat.

Žalobu Babiše na ÚPN začal slovenský soud projednávat v červnu. Miliardář tehdy před soudem spolupráci s StB popřel. Tvrdil také, že byl v zahraničí v době, kdy údajně souhlasil se spoluprací s touto institucí. Přiznal ovšem, že za komunismu coby pracovník podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB. Podle něj se zajímali o dovoz nekvalitních fosfátů ze Sýrie. Zpochybnil rovněž pravdivost informací z archivního svazku, že mu StB platila občerstvení.

Kvůli evidenci ve svazcích StB se na slovenské soudy v minulosti obrátilo několik desítek osob. Vícero z nich už uspělo s návrhem na vydání rozsudku, podle kterého byli ve svazcích coby spolupracovníci StB evidováni neoprávněně.