Církevní pokora po limbursku: Vana za 370 tisíc, konferenční stůl za 600 tisíc

Limburg (Německo) – Pokora a chudoba hlásaná papežem Františkem asi Franzi-Peteru Tebartzovi-van Elstovi mnoho neříká. Kontroverzní biskup z Limburgu ve středním Německu totiž čelí další kritice, která ho tentokrát může stát místo. Věřící mu vyčítají rozhazovačnost a novináři ho navíc přistihli při lži. Předseda Německé biskupské konference Robert Zollitsch už oznámil, že o situaci v limburské diecézi bude příští týden ve Vatikánu jednat s papežem Františkem.

Státní zastupitelství v Hamburku podalo k soudu žádost o trestní příkaz vůči biskupovi Tebartzovi-van Elstovi, kterého podezírá z křivé výpovědi. Podobně jako v případě kritizovaného předraženého biskupského sídla v Limburgu je jádrem soudního sporu údajná biskupova náklonnost k přepychu. Magazín Der Spiegel o něm totiž napsal, že při cestě do Indie za chudými dětmi letěl nejdražší první třídou. Tebartz-van Elst to popřel a podal na časopis civilní žalobu. Podle hamburského státního zastupitelství ale v místopřísežném prohlášení, které ke kauze podal, neuvedl pravdu. Pokud soud žádosti prokuratury vyhoví, hrozí biskupovi pokuta.

Trestní příkaz je právní nástroj, který v Německu umožňuje vyhnout se soudnímu projednávání přečinu, má ale stejnou váhu jako rozsudek. Jestliže ho potrestaná strana nepřijme, věc jde před soud.

Mnohem vážnější následky než spor o luxusní let ale pro biskupa může mít aféra kolem jeho paláce v Limburgu, jehož přestavba stála 31 milionů eur (790 milionů Kč). Původní náklady přitom počítaly s částkou mezi pěti a šesti miliony (127 až 153 milionů Kč). V sídle je vana za 370 000, konferenční stůl za 600 000 nebo umělecká díla za 11 milionů korun. I z nejbližšího okolí biskupa kvůli tomu už zazněly výzvy k jeho odstoupení z úřadu.

Tebartz-van Elst, německými médii přezdívaný „biskup luxusu“, obrovský nárůst výdajů obhajoval tím, že se nejedná jen o jeho sídlo, ale o deset různých stavebních projektů, které prodražily dodatečné práce a náročné podmínky ze strany úřadu na ochranu památek. Odmítl však, že by objekt byl příliš luxusní. „Kdo mě zná, ví, že nevyznávám žádný pompézní životní styl,“ prohlásil Tebartz-van Elst, který chce prý nejprve vyčkat na výsledky zkoumání komise Německé biskupské konference, jež má prověřit financování nákladné stavby.

/*json*/{"map":{"lat":50.38892721035,"lng":8.0666792392731,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Aféra limburského biskupa znovu vrhla špatné světlo na katolickou církev v Německu a pobouřila mnoho věřících. V září předali na biskupství protestní dopis, jiní zahájili dopisovou kampaň. „Chceme tak dát věřícím možnost, aby biskupa oslovili a řekli, co o tom myslí, tedy aby rezignoval. Pohár už přetekl,“ říká katolický aktivista Patrick Dehm.

K přibývajícím výzvám k biskupovu odchodu freiburský arcibiskup Zollitsch bez bližších podrobností poznamenal, že dá papeži při setkání ve Vatikánu své doporučení. Jaké bude, ale neupřesnil. Podle německých serverů může Tebartz-van Elst odstoupit pouze se svolením Františka, který prosazuje proměnu katolické církve v „církev chudých“. Podle církevního práva může papež biskupa „důrazně“ požádat, aby se svého úřadu vzdal. Pokud jeho žádost nevyslyší, může ho poté sesadit.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové