Ruskou metropoli zasáhly etnické nepokoje

Moskva - Tisíce Rusů v čele s nacionalisty a fotbalovými fanoušky se zapojily do etnických nepokojů na jižním předměstí Moskvy. Demonstrace, svolaná kvůli vraždě mladého Moskvana cizím přistěhovalcem, přerostla v útok proti obchodům a firmám zaměstnávajícím přistěhovalce a v potyčky se speciálními pořádkovými policejními jednotkami OMON. Úřady zadržely zhruba 400 lidí. Ministr vnitra Vladimir Kolokolcev nařídil zmobilizovat veškeré policejní síly v metropoli.

Podle agentury Reuters jde o největší případ nepokojů namířených proti přistěhovalcům v ruské metropoli za poslední tři roky. Rozbuškou k událostem na předměstí Birjuljovo se stala čtvrteční vražda pětadvacetiletého Moskvana Jegora Ščerbakova, kterého prý před zraky snoubenky ubodal nožem „přistěhovalec neslovanského zjevu“, patrně ze Střední Asie či z Kavkazu. Po podezřelém vyhlásila policie pátrání.

Nespokojenost obyvatel ruské metropole nicméně vyústila v sérii demonstrací, z nichž ta dnešní přerostla v útok proti obchodům a podnikům údajně zaměstnávajícím nelegální přistěhovalce, s nimiž si prý úřady a policie nedokážou poradit. „Rusko Rusům,“ provolávali demonstranti, kteří zapálili a převrátili několik aut. Nacionalisté také zmlátili několik přistěhovalců, na které narazili v nákupním centru či na ulici. „Začneme aktivně pracovat na řešení situace kolem všech těch obchodů, které jsou neustále zdrojem napětí. Vyzývám polici, aby se s nimi rychle dohodla na dosažení pořádku. Doufám, že to pomůže situace ve městě,“ nechal se slyšet ruský ministr vnitra Vladimir Kolokolcev.

Představitel svazu přistěhovalců Muchammad Amin v rádiu Echo Moskvy varoval, že moskevské ulice mohou být pro cizince v nejbližších dnech nebezpečné, protože nacionalisté „se chovají velice agresivně“. A vůbec nejhůře je v Birljuljovu, kde řádí „stovky opilých mladíků“. Úřady prý však podnikají účinné kroky, aby se situace vrátila k normálu.

Video Ruskou metropoli zasáhly etnické nepokoje
video

Ruskou metropoli zasáhly etnické nepokoje

Ruskou metropoli zasáhly etnické nepokoje

zpr 6:00 14. 10. 2013

Telefonát Miroslava Karase

Policisté zatkli už zhruba 400 výtržníků a zatýkání pokračují. Podle nezávislé televize Dožď se vedení metropole sešlo k mimořádné poradě. Jeden z provládních poslanců podle stanice Echo Moskvy interpeloval generálního prokurátora a šéfa vyšetřovatelů a tázal se jich, co podniknou, aby nespokojenost nepřerostla ve „vzpouru“.  Úřady mezitím vypsaly na dopadení vraha milionovou odměnu a také spustily zátah proti nelegálním přistěhovalcům v ruském hlavním městě.

Policie preventivně ohradila přístupy k Manéžnímu náměstí u Kremlu, aby se nezopakovaly nepokoje z roku 2010, kdy nacionalisté bili Kavkazany přímo v centru metropole v pomstě za vraždu moskevského fotbalového fanouška.

V Rusku si obstarávají živobytí miliony „gastarbeiterů“ z postsovětských republik. Obzvláště vyhrocené vztahy jsou s příchozími z Kavkazu, a to i z částí, které jsou součástí Ruské federace. V kampani před zářijovými volbami moskevského starosty všichni uchazeči slibovali omezit počet přistěhovalců v hlavním městě.