Priebkeho pohřeb byl kvůli protestům zrušen

Řím - Pohřeb nacistického válečného zločince Ericha Priebkeho, který zemřel v pátek ve věku 100 let v Římě, se dnes po dlouhých sporech měl uskutečnit ve městě Albano Laziale nedaleko italské metropole. Obřad ale provázela demonstrace stovek lidí, kteří se dokonce pokusili fyzicky napadnout tamního kněze, jenž se rozhodl piety ujmout. Před kostelem se s Priebkeho odpůrci střetli neonacisté. Priebkeho právník Paolo Giachini se nakonec rozhodl obřad odvolat, kvůli protestům se na něj totiž nemohli dostat příbuzní a blízcí přátelé zesnulého.

Napětí se vystupňovalo s příjezdem pohřebního vozu s rakví, do kterého rozezlení demonstranti bouchali a kopali. Někteří se pokusili fyzicky napadnout i kněze odpadlické sekty římskokatolické církve, jenž se rozhodl ceremonii řídit. Duchovního musela u vchodu do kaple chránit policie. Rakev se sice podařilo do kaple přemístit, ale policie nakonec zabránila v přístupu do budovy truchlícím, prohlásil Giachini. Podle agentury APA zůstala rakev s tělem v kapli a neměla by být převezena zpátky do Říma k pravděpodobné kremaci dříve než ve středu. Pokud pak bude tělo spáleno, neví se zatím, co bude s popelem.

Erich Priebke u soudu v Římě

Zdroj: ČTK/AP
Autor: Angelo Scipioni

Řím ceremonii na svém území již dříve zakázal a Vatikán odmítl uspořádat rozloučení v jakémkoli římskokatolickém kostele, ačkoliv se někdejší velitel nacistických jednotek SS k víře hlásil.

Také vedení města Albana Laziale, které se nachází asi dvacet kilometrů jižně od metropole, se intenzivně pokoušelo obřadu zabránit. Tamní starosta chtěl svým nařízením příjezd Priebkeho rakve zablokovat. Římský prefekt zákaz ale zrušil s odůvodněním, že nejsou splněny bezpečnostní důvody pro omezení svobody pohybu pohřebního vozidla. Starosta proto vyzval k „poklidné a demokratické demonstraci“.

Na plotu obklopujícím areál, v němž se nachází kaple ultrakonzervativního Kněžského bratrstva svatého Pia X., jež se uvolilo pohřeb umožnit, se objevil transparent s nápisem „Kat Priebke“. Přítomní demonstranti zároveň skandovali, aby byly ostatky odvezeny „na nejbližší smetiště, kam patří“. Kněze, který prošel uličkou mezi demonstranty, aby se dostal do vchodu kaple, musela před napadením ze strany přihlížejících chránit policie. I tak se nevyhnul několika strkancům.

Přítomny byly na místě i tři desítky pravicových extremistů, kteří při příjezdu vozu s rakví zvedli ruce k fašistickému pozdravu a zanotovali fašistické písně. „Jsme tu, abychom uctili jeho (Priebkeho) památku, protože je součástí našeho světa,“ řekl přítomným novinářům Maurizio Boccacci, vůdce krajně pravicového hnutí Militia.

Demonstranti na pohřbu válečného nacistického zločince Ericha Priebkeho
Zdroj: ČTK / AP
Autor: Riccardo De Luca

Bratrstvo, které bylo založeno v 80. letech minulého století francouzským knězem Marcelem Lefebvrem na protest proti druhému vatikánskému koncilu, otevírajícímu římskokatolickou církev více světu, má v Albanu své italské sídlo. To, že se ujímá piety, oznámilo poté, co římská diecéze veřejnou ceremonii zakázala. V řadách tradicionalistické kněžské společnosti v minulosti působil papežem exkomunikovaný britský biskup a popírač holokaustu Richard Williamson.

Priebkeho tělo bude podle starosty Mariniho spáleno v římském krematoriu. Co bude poté s popelem, se zatím neví. Převoz ostatků někdejšího velitele nacistických jednotek SS na své území odmítla také Argentina, kde Priebke dlouho žil. Rovněž jeho rodné německé město Hennigsdorf u Berlína odmítlo, aby ostatky byly uloženy na místním hřbitově.

/*json*/{"map":{"lat":41.729305174526,"lng":12.660799026489,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmích odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS. Po válce žil dlouhá desetiletí nepozorovaně v Argentině, v horském středisku Bariloche, kde byl jako hoteliér uznávaným příslušníkem místní německé kolonie.

Objeven byl až v 90. letech minulého století. V roce 1995 jej vydali do Itálie, kde ho o tři roky později soud poslal na doživotí do vězení, nicméně ze zdravotních důvodů si mohl odpykat trest v domácím vězení. Priebke popíral existenci holokaustu. Za svůj podíl na masakru v Ardeatinských jeskyních se nikdy neomluvil.

Publicista Stanislav Motl v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že z případu Priebkeho pohřbu je na rozpacích, protože jeho velitelé, jejichž rozkazy plnil, pohřbení jsou, a dokonce někteří prožili po válce velmi zajímavý život. Motl se navíc obává, že by se pohřeb nacistického zločince mohl změnit v demonstraci, protože Priebke měl i řadu příznivců. Připomíná v této souvislosti pohřeb bývalého důstojníka SS a šéfa italské tajné policie Waltera Rauffa, jehož pohřeb v roce 1984 v Chile se změnil ve velkou manifestaci nacistů.


Video Bouřlivý pohřeb Ericha Priebkeho
video

Bouřlivý pohřeb Ericha Priebkeho

Bouřlivý pohřeb Ericha Priebkeho

UD 15.10.2013

Komentář Stanislava Motla

Komentář Josefa Kašpara