Obchod s dětmi? Řecká policie pátrá po identitě holčičky

Atény - Řecká policie vyšetřuje identitu čtyřleté dívky nalezené u romského páru, který se vydával za její rodiče. Blonďatou holčičku, která má modré oči, nalezli policisté při zátahu v táboře ve středním Řecku, kde pátrali po drogách.

Vyšetřovatelům se její zjev zdál podezřelý a test DNA potvrdil, že není s údajnými rodiči příbuzná. U ženy, která ji jako matka vychovávala, objevili policisté dva různé doklady totožnosti, z nichž v jednom případě vyplývalo, že porodila pět dětí, a ve druhém, že se stala matkou čtyř dětí. Všechny se přitom měly narodit v rozmezí deseti měsíců.

„Nebyla údajným rodičům vůbec podobná. Během výslechu dávali protichůdné odpovědi. A neustále se měnící názory údajných rodičů nás upevnily v přesvědčení, že se nejedná o biologické rodiče dítěte,“ uvedl místní policejní ředitel Vassilis Halatsis.

„Zatím to vypadá, že dítě bylo uneseno“

Policie začala vyšetřovat, zda dívka byla unesena nebo se stala obětí obchodu s dětmi. Pomoci by mohl i Interpol v rámci zkoumání evidencí o pohřešovaných dětech v evropských zemích. Věc komplikuje fakt, že dívka se do rodiny dostala ve velmi útlém věku. Pochází nejspíš ze severní nebo východní Evropy.

Video Řecko pátrá po identitě holčičky
video

Řecko pátrá po identitě holčičky

„Zatím to vypadá, že dítě bylo uneseno v roce 2009 za neznámých okolností,“ uvedl policejní ředitel Halatsis. Vyšetřovatelé se nyní zabývají různými možnostmi, jak se dívky její nevlastní rodina ujala: Původní rodiče ji opustili, mohla se ale také stát obětí obchodování s dětmi nebo únosu. Romský pár, který se k dívce hlásil, už je ve vazbě. Policie prověřuje, jestli není součástí mezinárodní sítě, která děti unáší a obchoduje s nimi.

Děti jako zdroj obživy

Na zneužívání dětí romskými gangy poukázal také dokument BBC Malí zlodějové. Skupiny řízené z Rumunska podle něj využívají děti jako zdroj obživy. Mladší žebrají, ty starší přepadávají lidi u bankomatů, nebo obratně okrádají turisty. Osobní zkušenosti z Madridu má i Daniela: „Když žebráte, pracujete do deseti večer a domů přinesete tak 60 euro. Ale když kradete, máte 300 euro na jeden zátah. Je to jednodušší.“

Pro obchod s dětmi neexistují žádné přesné statistiky. Mezinárodní agentury pouze odhadují, že na celém světě by se mohl týkat milionu dětí, většinou v zemích třetího světa. Evropa se na tomto množství podílí podle informací Evropské komise relativně nepatrně, tedy zhruba osmi stovkami případů. Většina dětí, které v EU každoročně zmizí, se k rodičům nakonec vrátí. Pátrání jde koordinovat díky organizaci Missing children Europe, do které se zapojilo 28 nevládních organizací v 19 státech, včetně Česka. Složitější případy pak řeší Interpol.

Záhadu blondýnky z Řecka sledují i rodiče šest let hledané Maddie McCannové. Podle mluvčího rodiny jim to tento případ dodal naději, že i jejich dcera se jednou najde živá.